بایدن: آمریکا حملات اخیر در سوریه را با هدف جلوگیری از تهاجم بیشتر ایران انجام داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

جو بایدن اعلام کرد ایالات متحده سه‌شنبه به گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه حمله کرد تا از شهروندان آمریکایی محافظت کرده و از حمله‌های بیشتر جمهوری اسلامی و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن به نیروها و تاسیسات ایالات متحده جلوگیری کند.

بایدن در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رییس‌ مجلس نمایندگان آمریکا، خاطرنشان کرد که حمله‌های اخیر آمریکا تاسیساتی را که شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران در سوریه برای انجام حمله علیه نیروهای آمریکایی استفاده می‌کردند را هدف قرار داد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت که در این تاسیسات سلاح‌هایی از جمله پهپاد، راکت و تجهیزات توپخانه‌ای قرار داشت.

بایدن با اشاره به اینکه شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران در شش ماه اخیر به مواضع آمریکا در عراق و سوریه حمله کرده‌اند گفت این حمله‌ها جان نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را در معرض خطر قرار می‌داد.

بایدن با اشاره به اینکه حمله‌های اخیر آمریکا بر اساس اصل دفاع از خود و منطبق با قرانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل انجام شده، تاکید کرد ایالات‌متحده آماده است علیه هر گونه تهدید و حمله بیشتری علیه نیروهای خود اقدامات لازم و متناسب را انجام دهد.

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز در بیانیه‌ای به زبان‌های فارسی و انگلیسی، اعلام کرد در واکنش به حملات راکتی روز چهارشنبه به دو پایگاه نظامی آمریکا در سوریه، نیروهای سنتکام به شبه‌نظامیان وابسته به ایران حمله کردند که منجر به کشته‌شدن چهار نفر و نابودی هفت موشک‌انداز شد.

اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، در این بیانیه گفت: «ما به حملاتی که به ما صورت می‌گیرد پاسخ مناسب و متناسبی خواهیم داد. هیچ گروهی بدون مجازات به نیروهای ما حمله نخواهد کرد. ما تمام اقدامات لازم را برای دفاع از افراد خود انجام خواهیم داد.»

دور جدید حمله‌های متقابل نیروهای آمریکا و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی ایران از روز دوشنبه ۱۵اوت (۲۴ مرداد ماه)، پس از آن آغاز شد که چندین پهپاد نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه، به پایگاه نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم در این کشور حمله کردند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید