افزایش شکاف میان تهران و مقتدی صدر؛ فعالیت شورای عالی قضایی عراق تعلیق شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۱

در پی تحصن حامیان مقتدی صدر مقابل شورای عالی قضایی عراق، این شورا اعلام کرد فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورده است. همزمان خبرگزاری رویترز از شکاف میان تهران و صدر خبر داد و تأکید کرد این شکاف به بی‌ثباتی در عراق دامن زده است.

صدها حامی مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه و رهبر جریان صدر که از هفته‌ها پیش مقابل پارلمان عراق تحصن کرده‌اند، روز سه‌شنبه مقابل شورای عالی قضایی عراق نیز متحصن شدند.

هواداران صدر مقابل دستگاه قضایی عراق اعلام کردند از این تحصن خود عقب‌نشینی نمی‌کنند و «قدم بعدی ساختمان هیأت دولت خواهد بود».

آنان گفتند که «نوری المالکی تروریست ایرانی است» و «ما دولت تابع ایران نمی‌خواهیم.»

تحصن‌کنندگان همچنین تأکید کردند تحصن آنان «سراسر عراق را خواهد گرفت» و «ستمکاران و فاسدان را حلق‌آویز» خواهند کرد.

در پی این تحصن، شورای قضایی عراق و دادگاه فدرال اعلام کردند تمام فعالیت‌هایشان را متوقف کردند. همچنین چندین دادگاه در استان‌های مختلف عراق بسته شدند.

به تعلیق درآمدن فعالیت دستگاه قضایی عراق وضعیت امور را در این کشور وارد مرحله پیچیده‌تری کرده است. این دو نهاد می‌گویند توقف فعالیت‌هایشان به دلیل ادامه تحصن هواداران جریان صدر در منطقه سبز بغداد است و دولت عراق را به حمایت از مخالفان جمهوری اسلامی ایران متهم می‌کنند.

همزمان خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه اول شهریور با انتشار گزارشی از دیدار مقتدی صدر و اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس، در فوریه گذشته خبر داد.

به گفته چهار مقام ایرانی و عراقی، در این دیدار نیم‌ساعته صدر، قاآنی را درباره مداخله جمهوری اسلامی در عراق به چالش کشیده و گفته است: «سیاست عراق چه ربطی به شما دارد؟»

رویترز نوشت که هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی و دفتر صدر درباره این دیدار توضیحی ارائه نکرده‌اند.

گزارش رویترز در حالی است که پیشتر وال استریت ژورنال گزارش داد اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه، اوایل ماه جاری به عراق سفر کرده و مقتدی صدر از ملاقات با او خودداری کرده است.

یکی از مقام‌های «چارچوب هماهنگی»، ائتلاف گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، به این روزنامه گفته بود: «قاآنی با قاسم سلیمانی متفاوت است. او ضعیف‌تر است.»

روز دوشنبه اما خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داد ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، گفته است: «همه جریان‌های سیاسی اصلی عراق با گفت‌وگو و تعامل درباره راه برون‌رفت از مشکلات سیاسی موجود توافق کنند.»

وضعیت در عراق به حدی وخیم است که فرمانده «گردان‌های کتائب سیدالشهدا» از گروه‌های عراقی مورد حمایت سپاه پاسداران، با انتشار توئیتی به‌طور غیر‌مستقیم خواستار حمله به نخست‌وزیر عراق شده و منابع مطلع در عراق اعلام کرده‌اند چارچوب هماهنگی در تلاش برای جمع‌آوری نمایندگان با هدف رسیدن به حد نصاب و برگزار کردن جلسه پارلمان در مکان دیگری در عراق است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید