مقام آمریکایی: ایران این بار برای احیای برجام، حذف سپاه از فهرست تروریسم را مطرح نکرده

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

یک مقام ارشد دولت بایدن گفت که جمهوری اسلامی در نظراتی که در ارتباط با متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام ارائه کرده، برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی درخواستی مطرح نکرده است.

این مقام ارشد دولت آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌ان با اشاره به تداوم مخالفت آمریکا با در خواست ایران برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، گفت: «در نسخه کنونی متن پیشنهادی توافق و آنچه ایرانی‌ها خواسته‌اند، این خواسته مطرح نشده و به همین دلیل است که به توافق نزدیک‌تر شده‌ایم.»

او خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی همچنین در نظراتی که دوشنبه ارائه کرد، تقاضاهای قبلی خود را برای خارج کردن چندین شرکت وابسته به سپاه پاسداران از تحریم‌ها مطرح نکرده است. 

این مقام ارشد بایدن در عین حال گفت با وجودی که احتمال توافق نسبت به دو هفته قبل نزدیک‌تر است، نتیجه مذاکرات احیای برجام همچنان مبهم است و بایدن تنها زمانی توافق را تایید خواهد کرد که به سود امنیت ملی آمریکا باشد.

در حالی که قرار است ایالات‌ متحده درباره نظرات جدید ایران اعلام موضع کند، لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد که آمریکا هنوز نظرات خود درباره پیشنهادهای ایران را به اتحادیه اروپا ارائه نکرده است.

در همین حال، مورگان اورتگاس، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه آمریکا، به ایران اینترنشنال گفت: «در حالی که رژیم ایران در وضعیت بدی قرار دارد، دولت بایدن می‌خواهد پول‌ در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد و باعث افزایش تروریسم در خاورمیانه و جهان شود.»

او افزود: «آینده هر توافقی، به ایران بستگی دارد. اگر آنها از رفتارشان در خاورمیانه و حمایت از تروریسم دست برندارند، هیچ توافقی پایدار نیست. ایران می‌تواند مثل دولتی بالغ رفتار کند.»

از سوی دیگر، کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «جمهوری اسلامی خواستار دریافت میلیاردها دلار باج برای آزادی گروگان‌های آمریکایی است، اما حاضر نیست از هدف قراردادن شهروندان آمریکایی دست بردارد. اگر بایدن فکر می‌کند این توافق خوبی است، در دردسر افتاده‌ایم.»

جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز ضمن اشاره به «تلاش فعالانه ایران برای کشتن آمریکایی‌ها در خاک ایالات متحده» گفت: «همان افرادی که برای اولین‌بار درباره توافق ایران دروغ گفتند، ناامیدانه تلاش می‌کنند تا دوباره وارد یک توافق شکست‌خورده شوند.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز خواستار ارائه سریع توضیحات به کنگره درباره توافق هسته‌ای با ایران شد و گفت: «دولت بایدن به سرعت در حال جوش دادن این توافق بد است که طبق گزارش‌ها امتیازاتی بسیار فراتر از برجام ناقص اولیه ارائه می‌دهد.»

در همین حال، باربارا اسلاوین، عضو اندیشکده آتلانتیک، در یادداشتی در نشریه پولیتیکو نوشت که توافق اتمی باعث نخواهد شد که ایرانیان رژیمی که سرکوبگرتر شده را دوست داشته باشند، اما به یک کشور ۸۰ میلیون نفری فضایی برای نفس کشیدن می‌دهد.

روز جمعه، ایران اینترنشنال گزارشی از سخنان علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در یک جلسه توجیهی منتشر کرد که نشان می‌دهد آمریکا پذیرفته برای احیای برجام امتیازات متعددی به جمهوری اسلامی بدهد.

ایران اینترنشنال روز پنجشنبه نیز اطلاعاتی را دریافت کرد که میان اصولگرایان نزدیک به دولت رئیسی پخش شده و اصولگرایان بر مبنای آن مدعی هستند واشینگتن امتیازاتی را به تهران داده است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید