برخی امامان جمعه در ایران سوءقصد به جان سلمان رشدی را اجرای حکم خمینی خواندند

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

شماری از امامان جمعه در ایران در خطبه‌هایی که امروز بر منابر خواندند، حمله به سلمان رشدی را اجرای حکم و فتوای روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی دانستند. آنان همچنین خواستار گرفتن تضمین از طرف غربی در مذاکرات اتمی شدند.

حسن علیدادی، امام جمعه کرمان، درباره حمله به نویسنده رمان «آیه‌های شیطانی» گفت: «این اتفاق نشان داد حکم امام خمینی در این دنیا اجرا شد و کسانی که هتک حرمت اسلام می‌کنند باید منتظر مجازات باشند.»

مرتضی مطیعی، امام جمعه سمنان نیز گفت که با گذشت ۳۴ سال، جوانی لبنانی وظیفه خود دانست تا حکم روح الله خمینی را اجرا کند.

لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز هم اعلام کرد حمله به سلمان رشدی باید «درسی برای همه بشریت و آمریکا و اروپا درباره توهین به مقدسات» باشد.

او در عین حال گفت که ضارب سلمان رشدی در آمریکا متولد شده اما برخی به غلط می‌گویند از ایران است.

حسن دهشیری، امام جمعه اردستان، با اشاره به این حمله به مقام‌های اسرائیل و آمریکا هشدار داد «انتقام خون قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس» گرفته خواهد شد.

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، مسلمان شیعه و متولد کالیفرنیا است و خانواده او اهل لبنان هستند.

مطر روز چهارشنبه ۲۶ مرداد در مصاحبه‌ای ویدئویی با نیویورک‌پست از روح‌الله خمینی تمجید کرد اما با استناد بر هشدار وکیل خود، نگفت که برای حمله به رشدی از فتوای صادر شده علیه او از سوی خمینی الهام گرفته است یا خیر.

او در این مصاحبه گفت: «من برای آیت‌الله احترام قائلم و فکر می‌کنم او شخص بزرگی است. این بیشترین چیزی است که می‌توانم در این مورد بگویم.»

مطر خاطر نشان کرد که تنها چند صفحه از کتاب «آیه‌های شیطانی» سلمان رشدی را خوانده و وقتی در زمستان گذشته از برنامه سفر رشدی به منطقه چاتوآکوا در ایالت نیویورک با خبر شده، به فکر حمله به این نویسنده افتاده است.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

علی خامنه‌ای نیز در سال ۱۳۸۳، حکم خمینی را غیرقابل تغییر خواند و برخی از نهادهای دولتی ایران هم جایزه‌هایی برای کشتن او تعیین کردند.

موضع امامان جمعه منصوب خامنه‌ای درباره مذاکرات احیای برجام

امامان جمعه در ایران اما درباره مذاکرات اتمی خواستار رعایت شدن «خطوط قرمز» تعیین شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی شدند. آنان بر گرفتن تضمین از طرف غربی تأکید کردند.

از جمله محمدرضا مدرسی، امام جمعه یزد، گفت که اگر خطوط تعیین شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی در مذاکرات رعایت نشود، امضا کردن تفاهم‌نامه مذاکرات هسته‌ای هیچ فایده‌ای ندارد.

محمد عبادی‌زاده، امام جمعه بندر عباس نیز گفت: «مذاکره‌ای که ضمانت اجرایی نداشته باشد و منافع ایران را تأمین نکند یا بعد از امضا آن را پاره کنند، فایده‌ای ندارد.»

جمهوری اسلامی ایران در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد با پایان مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری درباره متن نهایی توافق احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، پاسخ مکتوب خود را به مقام‌های این اتحادیه تحویل داد.

موضع آمریکا در قبال این پاسخ هنوز اعلام نشده و‌ ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در پاسخ به پرسش ایران اینترنشنال در ارتباط با گزارش‌ها درباره موافقت دولت بایدن با ارائه امتیاز به تهران در روند احیای برجام، از اظهار نظر خودداری کرد.

مستند کوتاه - اعتصاب و انقلاب
چند چند
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید