جریان صدر پیشنهاد مصطفی الکاظمی برای شرکت در گفت‌وگوهای سیاسی عراق را نپذیرفت

۱۴۰۱/۵/۲۷

جریان سیاسی صدر به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، اعلام کرد در گفت‌وگوهای سیاسی که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور خواستار انجام آن شده است، شرکت نخواهد کرد.

صالح محمد العراقی، نماینده ارشد مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر، در بیانیه‌ای که خبرگزاری عراق آن را منتشر کرد، گفت: «ما اعلام می‌کنیم جنبش صدر با هیچ‌کدام از عناوین و شخصیت‌های سیاسی خود در این گفت‌وگوها که امروز از سوی نخست‌وزیر به طور مستقیم یا غیرمستقیم درخواست شده، شرکت نخواهد کرد.»

العراقی حاضران در نشست روز گذشته را هم متهم به تلاش برای ماندن در قدرت کرد و گفت: «این نشست برای به حداقل رساندن مطالبات انقلاب ما بود.»

او همچنین خواستار علنی شدن جلسات مذاکرات رهبران عراقی شد تا به گفته او، «مردم مستقیم از دسیسه‌هایشان مطلع شوند.»

از سوی دیگر یکی از رهبران جریان صدر به رسانه‌ها گفت هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح، روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در حنانه با مقتدی صدر دیدار می‌کند.

پیش از این یک منبع مطلع به ایران اینترنشنال گفته بود العامری پس از دیدار با جریان‌های سیاسی به منظور مطرح کردن یک پیشنهاد برای پایان بحران سیاسی عراق به دیدار صدر خواهد رفت.

رهبران جناح‌های سیاسی روز چهارشنبه به دعوت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، نشستی برگزار کردند.

بیانیه‌ رسمی پایان این نشست از همه احزاب ملی خواست تا «جلوی تشدید تنش‌های عمومی و رسانه‌ای را بگیرند و به میانجی‌گران و مواضع میانه‌رو فضای کافی بدهند تا در بحث ملی جای خود را بگیرند.»

همچنین بر اساس این بیانیه، شرکت‌کنندگان در نشست خواستار پیوستن جریان صدر به گفت‌وگوهای ملی شدند و بر برگزار کردن انتخابات زودهنگام به عنوان راه‌حل خروج از بن‌بست سیاسی تأکید کردند.

جنبش صدر پیش از برگزار شدن نشست روز چهارشنبه نیز اعلام کرده بود در این گفت‌وگوها شرکت نمی‌کند.

در نشست روز چهارشنبه برهم صالح، رئیس‌جمهوری و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان و از متحدان صدر و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی سنی‌مذهب نیز حضور داشتند.

همچنین نمایندگان احزاب اصلی کردستان، حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان و نیز نماینده سازمان ملل در عراق هم از دیگر حاضران در این نشست بودند.

حامیان مقتدی صدر بیش از دو هفته است اطراف پارلمان در منطقه سبز بغداد را تصرف کرده‌اند. جنبش صدر قرار بود روز شنبه «تظاهرات میلیونی» برگزار کند اما این تظاهرات بعدا به تعویق افتاد.

از روز دوازدهم اوت نیز حامیان «چارچوب هماهنگی»، ائتلاف گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی، در خیابانی در بغداد که به منطقه سبز منتهی می‌شود، اردو زده‌اند.

منطقه فوق امنیتی سبز بغداد مراکز دولتی عراق و سفارت‌خانه‌های خارجی را در خود جای داده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید