مقتدی صدر با تأکید بر ادامه تحصن هوادارانش، فراخوان تظاهرات روز شنبه جریان صدر را لغو کرد

۱۴۰۱/۵/۲۵

مقتدی صدر، روجانی پرنفوذ شیعه در عراق و رهبر جریان صدر، از تعویق تظاهرات روز شنبه ۲۹ مرداد هوادارانش در بغداد به دلیل مقابله با «توطئه‌های شوم» خبر داد. او در عین حال گفت که هوادارانش تا رسیدن به خواسته‌های خود به تحصن ادامه می‌دهند.

صدر روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد در توئیتی نوشت: «مردم تا رسیدن به خواسته‌هایشان در تحصن خواهند بود.»

او اضافه کرد که برگزاری تظاهرات روز شنبه به تاریخ دیگری موکول می‌شود.

پیشتر جریان صدر چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه عراق را به دلیل فراخوان به تظاهرات به «بازی با آتش» متهم کرده بود.

وب‌سایت میدل‌ایست‌آی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که اتخاذ تصمیم برای ورود به منطقه سبز برای دومین بار از سوی هواداران جریان مقتدی صدر، به دلیل فاش شدن اطلاعاتی درباره ترکیب احتمالی کابینه آینده دولت عراق بود.

این وب‌سایت خبری این گزارش را بر اساس اظهارات سه نفر از رهبران شیعه که یکی از آن‌ها به جریان صدر نزدیک است و دو نفر دیگر به رهبران «چارچوب هماهنگی»، شامل ائتلافی از گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی، نوشته است.

این منابع گفته‌اند دلیل محاصره مجلس نمایندگان از سوی جریان صدر برای بار دوم، فاش شدن تقسیم چند وزارت و سازمان حساس از جمله «کشور، سازمان ضد تروریسم و سرویس اطلاعات و شرکت نفت سومو» از سوی گروه‌های مورد حمایت ایران بوده است.

تقسیم این نهادهای حساس در توافقی با حضور رهبران چارچوب هماهنگی و همچنین محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر پیشنهادی آنان صورت گرفت اما این منابع نتوانستند به تاریخ و محل برگزاری نشستی که در آن این توافق صورت گرفته، اشاره کنند.

با این حال، بر اساس این گزارش، این نشست در ماه ژوییه برگزار شده و هادی العامری و حیدر العبادی، دو تن از رهبران کلیدی چارچوب هماهنگی در آن حضور نداشته‌اند.

یکی مقام ارشد عراقی مطلع به میدل‌ایست‌آی گفت: «آن‌چه در مورد این توافق به بیرون درز کرد، خشم صدر را برانگیخت و او را وادار کرد تا به منطقه سبز یورش ببرد و ساختمان پارلمان را برای دومین بار اشغال کند.»

به گزارش میدل‌ایست‌آی، صدر در حال حاضر بسیاری از ارگان‌های دولتی قدرتمند را کنترل می‌کند و در صورت موفقیت رهبران چهارچوب، اقتدار و نفوذ او به شدت آسیب می‌بیند.

این مقام عراقی گفت: «این توافق با هدف از بین بردن و منزوی کردن نیروهای صدر در نهادهای دولتی است.»

او ادامه داد که آمریکایی‌ها جزییات این توافق را فاش کرده‌اند زیرا به عقیده آنان، این غیرمنطقی است که آن‌ها با جناح‌های مسلح که به دنبال کنترل وزارت کشور و دستگاه اطلاعاتی و ضد تروریسم هستند، کنار بیایند.

میدل‌ایست‌آی از مقام‌های آمریکایی در عراق خواسته تا در این باره اظهار نظر کنند.

‏این وب‌سایت همچنین به نقل از مقام عراقی نوشت که طی دو هفته گذشته میزان سلاح‌هایی که وارد منطقه سبز بغداد شده‌اند خیره‌کننده است. این منطقه به وسیله حلقه وسیعی از شبه‌نظامیان و سلاح محاصره شده است.

از سوی دیگر اما سید جواد الجزائری، رئیس یکی از طوایف بزرگ بصره، روز یک‌شنبه از سوی سمیر غانم الحمدانی، مدیر دفتر قیس خزعلی، رهبر گروه مسلح عصائب اهل الحق که تحت حمایت سپاه پاسداران است در بصره ربوده و سپس ترور شد.

‏در روزهای گذشته چهره‌های مختلف نسبت به وقوع جنگ بین گروه‌های شیعی هشدار داده‌اند.

همزمان فائق شیخ علی، از سیاسیون برجسته عراقی و از مخالفان دخالت‌های جمهوری اسلامی، تأیید کرد در روزهای گذشته در لندن هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفته اما جان به در برده است.

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید