نماینده آمریکا گزارش پولیتیکو درباره کاهش تحریم‌های سپاه درصورت احیای برجام را رد کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، ادعای نشریه پولیتیکو را درباره کاهش تحریم‌های سپاه و صدور اجازه به اتباع غیر آمریکایی برای مراوده تجاری با افراد شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران رد کرد.

مالی در مصاحبه با پی‌بی‌اس گفت: «ما در مورد اینکه شرکت های اروپایی یا سایر شرکت‌ها در صورت تمایل به تجارت با ایران باید چه کاری انجام دهند، مذاکره نکرده و نخواهیم کرد. آنها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند.»

نشریه پولیتیکو جمعه در گزارشی اعلام کرد پیش‌نویس توافق احتمالی که منتظر پاسخ تهران و واشینگتن است، تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را کاهش می‌دهد و شرکت‌های اروپایی می‌توانند با شرکت‌های ایرانی طرف معامله با سپاه پاسداران تجارت کنند.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های اروپایی می‌توانند بدون ترس از اعمال تحریم‌های آمریکا، با نهادهای ایرانی طرف معامله با سپاه پاسداران تجارت کنند به شرط اینکه خود این شرکت‌ها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشند.

این نشریه به نقل از یک دیپلمات نوشت که این بند از توافق احتمالی به سپاه پاسداران اجازه می‌دهد از طریق شرکت‌های پوششی و غیر‌مستقیم خود، فعالیت‌های اقتصادی‌اش را انجام دهد و این موضوع تحریم‌های آمریکا را بی‌معنا می‌کند.

بر اساس گزارش پولیتیکو، متن پیشنهادی اتحادیه اروپا عنوان کرده که آمریکا و اروپا تا تاریخ اجرای توافق احتمالی، عملکرد ایران را در رفع اختلاف‌های باقی‌مانده، تحت نظر داشته باشند.

طبق این گزارش، با توجه به اینکه تاریخ اجرای توافق احتمالی چند ماه پس از امضای احتمالی آن خواهد بود، اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ادامه تحقیقات خود اصرار کند، این امکان وجود دارد که ایران با تهدید نسبت به لغو توافق احتمالی، آژانس را تحت فشار قرار دهد.

پولیتیکو همچنین نوشت که توافق احتمالی راه را برای جلوگیری از بازرسی بیشتر سایت‌های اتمی مشکوک ایران هموار می‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هماهنگی مذاکرات احیای برجام را بر عهده دارد، روز دوشنبه ۱۷ مرداد در پایان تازه‌ترین دوره مذاکرات وین اعلام کرد «متن نهایی توافق» در اختیار هیأت‌های ایران، آمریکا و دیگر کشورهای حاضر در این مذاکرات قرار گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید