وایس: ضارب سلمان رشدی با سپاه قدس در تماس مستقیم بود

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

پایگاه خبری وایس به نقل از مقام‌های اطلاعاتی گزارش داد هادی مطر، جوان ۲۴ ساله‌ای که به اتهام حمله به سلمان رشدی بازداشت شده، از طریق شبکه‌های اجتماعی تماس‌های مستقیمی با اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران داشته است.

وایس در گزارشی که شامگاه یکشنبه ۲۳ مرداد منتشر شد به نقل از مقام‌های اطلاعاتی در اروپا و خاورمیانه گزارش داد که هادی مطر پیش از حمله به سلمان رشدی در تماس مستقیم با سپاه قدس بوده است.

یک مقام ضد تروریستی در یکی از کشورهای اروپایی به وایس گفت حمله به سلمان رشدی تمامی مشخصه‌های یک «حمله هدایت شده» را داشت؛ «یعنی حملاتی که یک سرویس اطلاعاتی، بدون پشتیبانی مستقیم یا مداخله خودش در حمله، یک هوادار را به اقدام وامی‌دارد».

این مقام اطلاعاتی افزود: «باید ارتباطاتی که این فرد رد و بدل کرده مورد بررسی دقیق قرار گیرد. تحقیقات بیشتر به آشکار شدن اطلاعات بیشتری درباره ماهیت دقیق پیوندهای این فرد منجر خواهد شد.»

همچنین یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نیز به وایس گفت ارتباط هادی مطر با اعضا یا مرتبطان سپاه قدس در مرحله‌ای پیش از حمله «روشن است».

این مقام اطلاعاتی افزود: «میزان و ابعاد دخالت روشن نیست و معلوم نیست که آیا این ترور مورد حمایت مستقیم بوده یا مجموعه‌ای از پیشنهادها و راهنمایی‌ها برای انتخاب یک هدف در کار بوده است.»

سلمان رشدی روز جمعه در آغاز برنامه‌ای فرهنگی در ایالت نیویورک هدف حمله فردی با چاقو قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد.

فرد بازداشت شده هادی مطر نام دارد و شهروند آمریکا و لبنانی‌تبار است.

هواداری او از سپاه پاسداران در شبکه‌های اجتماعی پیش از این نیز روشن بود اما گزارش وایس درباره ارتباط گرفتن او با اعضا یا مرتبطان نیروی قدس از طریق پیام رسان‌های شبکه‌های اجتماعی برای نخستین بار مطرح می‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران تاکنون واکنشی رسمی به هدف قرار گرفتن سلمان رشدی نشان نداده‌اند اما رسانه‌های حکومتی از این سوء قصد اظهار شادمانی کرده‌اند.

روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد و علی خامنه‌ای نیز در سال ۸۳ فتوای خمینی را غیرقابل تغییر خواند.

همچنین بنیاد ۱۵ خرداد در سال ۱۳۹۱ با اضافه کردن مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به جایزه اجرای فتوای خمینی برای قتل سلمان رشدی، مبلغ این جایزه را به سه میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رساند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.