در راستای تلاش برای عضویت در ناتو، سوئد با استرداد یک نفر به ترکیه موافقت کرده است

۱۴۰۱/۵/۲۱

در پی توافق آنکارا و استکهلم بر سر پیوستن سوئد به ناتو، دولت سوئد تصمیم گرفته است یک مرد ۳۰ ساله را که به دلیل کلاهبرداری تحت تعقیب است، به ترکیه تحویل دهد.

به گزارش الجزیره، این تصمیم سوئد که روز پنج‌شنبه (۲۰ مرداد) اعلام شد، اولین مورد از زمانی است که ترکیه خواستار استرداد تعدادی از افراد در ازای پذیرش درخواست پیوستن سوئد به ناتو شده است.

وزیر دادگستری ترکیه به رویترز گفت این شهروند ترکیه که قرار است از سوئد به ترکیه بازگردانده شود، در سال‌های گذشته در ترکیه به اتهام کلاهبرداری محکوم شده است.

با این حال آنکارا از دادن پاسخ به این سوال که آیا این فرد جزو فهرستی بوده است که ترکیه به سوئد ارائه کرده یا نه، خودداری کرده است.

ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو، پیشتر فنلاند و سوئد را که قصد دارند به این ائتلاف بپیوندند، به پناه دادن به «تروریست‌ها» متهم کرد.

آنکارا مخالفان دولت ترکیه از حزب کارگران کردستان این کشور را «تروریست» می‌خواند.

ترکیه سرانجام در ماه ژوئن توافقی را با سوئد و فنلاند امضا کرد که در راستای آن، فهرستی از افراد مورد نظر آنکارا برای استرداد به دولت سوئد ارائه شد. از آن زمان تاکنون اما دولت ترکیه درباره این پرونده و برآورده شدن خواسته‌هایش، ابراز ناامیدی کرده است.

بر اساس توافق ترکیه با سوئد و فنلاند، این کشورها نباید از شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه و شبه‌نظامیان کرد یگان‌های مدافع خلق سوریه و همچنین فتو (جنبش فتح‌الله گولن)، حمایت کنند.

پس از این توافق، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که این کشور «همکاری کامل» در زمینه مبارزه با حزب کارگران کردستان ترکیه را به دست آورده است.

این همه در حالی است که سوئد میزبان ۱۰۰ هزار نفر کُرد است که برخی از آنان در خاک سوئد متولد شده‌اند.

جامعه کردهای فنلاند هم متشکل از ۱۶ هزار نفر است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید