سلمان رشدی، نویسده رمان «آیات شیطانی»، با چاقو مورد حمله قرار گرفت

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

سلمان رشدی، نویسنده آمریکایی-بریتانیایی هندی‌تبار، روز جمعه در مراسمی در ایالت نیویورک مورد ضربات چاقو قرار گرفت و زخمی شد.

پلیس نیویورک اعلام کرد که این نویسنده رمان جنجالی «آیات شیطانی» از ناحیه گردن زخمی و با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شده، اما هنوز گزارشی از وضعیت سلامتی او در دست نیست.

اندرو ویلی، سخنگوی رشدی، گفت که او تحت عمل جراحی قرار دارد، اما ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

شاهدان عینی گفتند هنگامی که رشدی برای سخنرانی به روی استیج در مراسم موسسه چاتوآکوا در غرب ایالت نیویورک رفت، مردی با عجله به سوی او هجوم برد و به او چاقو زد.

یکی از حاضران در این مراسم به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که ضربات چاقو متعددی از جمله یک ضربه به سمت راست گردن رشدی برخورد کرد و اطراف او غرق در خون شد. او افزود: «مردم می‌گفتند که او زنده است و نبض دارد.»

پلیس نیویورک اعلام کرد که فرد مهاجم بازداشت شده است.

به گفته یکی از شاهدان، رشدی زمانی که مورد حمله قرار گرفت، روی زمین افتاد، سپس گروه کوچکی از حاضران اطراف او جمع شدند و پاهای او را به طرف بالا گرفتند.

سخنگوی موسسه چاتوآکوا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: «ما با یک وضعیت اضطراری روبرو شده‌ایم.»

روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

بنیاد پانزده خرداد در سال ۱۳۹۱، مبلغ ۵۰۰ هزار دلار دیگر را به جایزه اجرای فتوای آیت‌الله خمینی برای قتل سلمان رشدی اضافه کرد و بدین ترتیب جایزه قتل را به سه میلیون و سیصد هزار دلار رساند.

روح‌الله خمینی در بخشی از این فتوا آمده بود: «به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم، مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است و همچنین ناشران مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام‌اند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام کنند.»

خمینی در بخش دیگری نیز گفته که «اگر توبه کند و زاهد زمان هم گردد» این فتوا ثابت است و چنین تشبثاتی که با همیاری بعضی افراد به ظاهر مسلمان صورت می گیرد،‌ تغییری در این حکم الهی نخواهد داد.

علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران، نیز در سال ۱۳۸۳ فتوای فقهی روح‌الله خمینی را غیرقابل تغییر خواند.

در همان سال‌های ابتدایی صدور این فتوا، برخی از نهادهای دولتی در ایران برای کشتن سلمان رشدی جایزه تعیین کردند. هرچند بعدها مقام‌های جمهوری اسلامی گفتند که به‌طور مستقل طرحی برای کشتن سلمان رشدی ندارند.

«آیات شیطانی»، چهارمین کتاب سلمان رشدی است. او می‌گوید داستان این رمان به اشتباه برداشت شده و «رمان واقعا درباره مهاجران جنوب‌ آسیا در لندن است».

در بخشی از این کتاب، اشاره‌هایی به ماجرایی در صدر اسلام به نام «غرانیق» می‌شود. ماجرای غرانیق، در واقع شرح آیاتی است که ازسوی شیطان به پیامبر مسلمان القا می‌شود. سپس جبرئیل محمد را از وحی نبودن این آیات یا «شیطانی بودن» آن‌ها مطلع می‌‌‌کند.

سلمان رشدی برای ۱۳ سال با نام مستعار فعالیت کرد و زیر نظر دائمی پلیس قرار داشت. او اکنون ساکن نیویورک است و به گفته خودش مانند مردم عادی سوار مترو می‌شود؛ هرچند که در جریان سفر اخیرش به پاریس و به هنگام انجام این گفت‌وگو، پلیس مسلح فرانسه در بیرون ساختمان محل گفت‌وگو مستقربود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
مستند کوتاه - اعتصاب و انقلاب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید