گروگان‌گیری در بانکی در لبنان؛ مرد مسلح خواهان آزادسازی سپرده‌‌اش شد

۱۴۰۱/۵/۲۰

منابع امنیتی لبنان اعلام کردند یک مرد مسلح که کارکنان یک بانک در بیروت را به گروگان گرفته، خواستار دریافت پس‌انداز ۲۰۰ هزار دلاری و مسدودشده خود است. «انجمن سپرده‌گذاران» در لبنان هم از این فرد حمایت کرده و خواستار بسیج عمومی در این زمینه شد.

پس از این گروگانگیری که روز پنجشنبه ۲۰ مرداد در یک شعبه «بانک فدرال» در نزدیکی خیابان شلوغ حمرای بیروت اتفاق افتاد، این بانک از سوی یک حلقه امنیتی قدرتمند محاصره شد.

یکی از منابع امنیتی لبنان به خبرگزاری فرانسه گفت که یک مشتری عصبانی بانک با یک تفنگ ساچمه‌ای و مواد قابل اشتعال وارد بانک شده و کارکنان را تهدید کرد که پس‌اندازش را به او بدهند.

منبع دیگری گفت که این مرد ۴۰ ساله «بنزین ریخت و در بانک را بست و کارمندان را گروگان گرفت».

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، این مرد «با نشانه گرفتن اسلحه خود به سمت مدیر شعبه تهدید به خودسوزی و کشتن همه کرد.»

بر اساس این گزارش، او دلیل این کار را بستری شدن پدرش در بیمارستان برای یک عمل جراحی و نداشتن توانایی مالی برای پرداخت هزینه این جراحی اعلام کرد.

برادر گروگان‌گیر نیز که در محل حادثه حضور داشت گفت: «برادرم ۲۱۰ هزار دلار در بانک دارد و فقط ۵ هزار دلار برای پرداخت قبوض بیمارستان می‌خواهد.»

او افزود: «مهم نیست که او به زندان برود، مهم این است که ما مشکل (مالی) خود را برطرف کنیم.»

بر اساس ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده، دو مذاکره‌کننده از ضارب- که آنها «بسام» خطابش می‌کنند- می‌خواهند دو مشتری را آزاد کند.»

طبق گزارش‌ها، ده‌ها رهگذر و بستگان گروگان‌ها بیرون بانک تجمع کرده بودند و گروگان‌گیر که اسلحه و سیگار در دست داشت، یک گروگان را آزاد کرد.

حسن مغنیه، رییس انجمن سپرده‌گذاران در لبنان به شبکه محلی الجدید گفت که سپرده‌گذار پیشنهاد اولیه مدیریت بانک را که شامل مبلغی برای آزادی گروگان‌ها بود، رد کرد و سپس دولت خواستار مهلتی برای ارائه یک پیشنهاد جدید شد.

بر اساس اعلام رسانه‌های محلی لبنان، چندین رهگذر و تظاهرکننده مقابل این شعبه بانک فدرال تجمع کردند و با شعار «ما همه سپرده‌گذار هستیم» از سپرده‌گذار گروگان‌گیر حمایت کردند.

رویترز عصر پنجشنبه گزارش داد این مرد لبنانی که شش نفر را حدود شش ساعت گروگان گرفته بود، از بانک خارج شد و گروگان‌گیری به پایان رسید.

بر اساس گزارش بانک جهانی، از سال ۲۰۱۹، لبنان یکی از بدترین بحران‌های اجتماعی-اقتصادی خود از سال ۱۸۵۰ تاکنون را پشت سر گذاشته است.

پول ملی این کشور بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و حدود ۸۰ درصد از مردم در فقر فرو رفته‌اند.

در این شرایط، به دلیل محدودیت‌های شدید بانکی، دسترسی آزادانه مردم به سپرده‌های خود به ویژه سپرده‌هایشان به دلار در بانک و همچنین انتقال پول به خارج از کشور، شدیدا محدود شده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که این گروگان‌گیری در حالی است که پیشتر نیز درگیری‌های خشونت‌بار میان کارمندان بانک و سپرده‌گذاران خشمگین رخ داده است.

در ژانویه سال جاری نیز یک سپرده‌گذار پس از آنکه بانک از پس دادن سپرده‌اش خودداری کرد، ده‌ها کارمند و حاضران در بانک را گروگان گرفت.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید