ابزار نگرانی سوئد در سازمان ملل درباره محدود شدن نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی ایران

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

سوئد در بیانیه‌ای در نشست بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) در سازمان ملل نسبت کاهش نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

این بیانیه سوئد که روز دوشنبه ۱۷ مرداد منتشر شده، به آخرین گزارش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که درباره کشف اورانیوم غنی‌شده در مکان‌های اعلام نشده ایران اشاره دارد.

همچنین این بیانیه تاکید می‌کند که آژانس دیگر قادر به راستی‌آزمایی درست و کامل گزارش ایران در این زمینه نیست مگر این که جمهوری اسلامی به طور جدی در این زمینه با آژانس همکاری کند تا سرنوشت چنین مواد و تجهیزات آلوده هسته‌ای مشخص شود.

سوئد همچنین از ایران خواست تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آژانس قرار دهد و قطعنامه‌ای را که شورای حکام اخیرا به تصویب رسانده به اجرا بگذارد.

پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی در این زمینه همکاری کامل نکرده است.

سوئد به برجام نیز اشاره و اعلام کرد اجرای کامل و موثر این توافق برای تقویت ان‌پی‌تی و همچنین صلح و امنیت بین‌المللی نیاز است.

به تازگی روابط سوئد و ایران بر سر محاکمه حمید نوری برای نقش داشتن در اعدام‌های ۶۷ پرتنش شده است.

همچنین جمهوری اسلامی برای فشار بر سوئد به تازگی از بازداشت یک تبعه سوئدی خبر داد، اما یک سخنگوی وزارت خارجه سوئد اعلام کرد گزارش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درباره بازداشت یک شهروند سوئدی، مربوط به دستگیری یک تبعه حدودا ۳۰ ساله است که این کشور اروپایی در اردیبهشت ماه خبر بازداشت او را تایید کرده بود.

در اواسط اردیبهشت ماه و یک هفته پس از هشدار سوئد به شهروندانش در مورد سفر به ایران، رسانه‌های این کشور از دستگیری یک گردشگر سوئدی هنگام خروج از ایران خبر دادند.

این بازداشت همزمان با ورود دادگاه استکهلم سوئد به مرحله صدور حکم برای نوری انجام شد.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید