ترامپ اعلام کرد ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا هجوم بردند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا اعلام کرد که ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا هجوم برده و در حال تفتیش آنجا هستند؛ ترامپ این یورش را با انتخابات ۲۰۲۴ مرتبط دانست اما رسانه‌های آمریکا آن را به تحقیقات درباره انتقال احتمالی مدارک از کاخ سفید به خانه ترامپ نسبت داده‌اند.

ترامپ در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۱۷ مرداد منتشر شد خبر داد که عمارتش در ایالت فلوریدا، معروف به مار-ئه-لاگو، «در محاصره و اشغال» شمار زیادی از ماموران اف‌بی‌آی است.

او با اشاره به اینکه ماموران گاوصندوق او را شکسته‌اند نوشت: بعد از همکاری با نهادهای دولتی مرتبط، این یورش اعلام نشده به خانه‌ام نه ضروری بود و نه شایسته.

ترامپ با بیان اینکه «چنین حمله‌ای فقط می‌تواند در کشورهای ورشکسته و جهان سوم رخ دهد» نوشت: دموکرات‌های چپ افراطی نمی‌خواهند من در انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شوم.

با این حال رسانه‌ها گزارش داده‌اند یورش ماموران به خانه ترامپ مرتبط با تحقیقات وزارت دادگستری درباره انتقال احتمالی برخی اسناد از کاخ سفید به این خانه بوده است.

اریک ترامپ، فرزند دونالد ترامپ، نیز در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز با اینکه به شدت به وزارت دادگستری دولت بایدن تاخت و این نهاد را به تعقیب مخالفان سیاسی متهم کرد، در عین حال تایید کرد که یورش به خانه پدرش در ارتباط با موضوع اسناد صورت گرفته است.

فوریه امسال سازمان اسناد ملی آمریکا به کنگره خبر داد که دریافته است حدود ۱۵ جعبه مدارک کاخ سفید، از جمله شامل اسناد طبقه‌بندی شده، در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا است.

پس از آن گزارش شد که وزارت دادگستری آمریکا نخستین مراحل تحقیقات در این باره را آغاز کرده است.

وزارت دادگستری و همچنین پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) هنوز درباره تفتیش خانه ترامپ اظهار نظری نکرده‌اند.

نیویورک تایمز و برخی دیگر از رسانه‌ها گزارش داده‌اند ترامپ هنگام یورش ماموران در خانه‌اش نبود؛ فاکس‌نیوز هم با انتشار عکسی گزارش داد که ترامپ در آن هنگام در نیویورک بوده است.

برخی رسانه‌ها از جمله سی‌بی‌اس گزارش داده‌اند که یورش به خانه ترامپ هیچ ارتباطی با تحقیقات درباره حمله به کنگره ندارد.

درباره پیدا شدن احتمالی اسناد در خانه ترامپ جزییاتی منتشر نشده است. با این حال فاکس‌نیوز گزارش داد ماموران اف‌بی‌آی گاوصندوق ترامپ را شکستند اما چیزی نیافتند، و چند جعبه و شماری مدارک را به صورت تصادفی انتخاب کرده و با خود بردند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید