سنای آمریکا لایحه کاهش تورم را تصویب کرد؛ امیدواری دموکرات‌ها به حفظ اکثریت در کنگره

۱۴۰۱/۵/۱۷

سنای آمریکا سرانجام لایحه موسوم به «کاهش تورم» را تصویب کرد؛ در شرایطی که محبوبیت جو بایدن به کمترین میزان رسیده بود، تصویب این لایحه دموکرات‌ها را به کسب پیروزی در انتخابات سه ماه دیگر کنگره امیدوار کرده است.

لایحه ۴۳۰ میلیارد دلاری موسوم به «کاهش تورم» شامل مواردی از قبیل مقابله با تغییرات اقلیمی، کاهش قیمت دارو و افزایش مالیات شرکت‌های بزرگ می‌شود.

این لایحه ۵۰ رای موافق در برابر ۵۰ رای مخالف داشت و با اضافه شدن رای موافق کامالا هریس، معاون رییس جمهور، شامگاه یکشنبه ۱۶ مرداد به تصویب رسید.

دولت جو بایدن از حدود یک سال و نیم پیش تلاش‌هایی گسترده را برای تصویب این لایحه آغاز کرده بود و بحث‌های دو روز اخیر در سنا نیز ۲۷ ساعت طول کشید.

دموکرات‌ها از تصویب این لایحه به شدت اظهار خوشحالی کرده‌اند و چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، آن را «تاریخ‌ساز» خواند و گفت: «این لایحه آمریکا را برای دهه‌ها تغییر خواهد داد.»

با این حال جمهوری‌خواهان به شدت با این لایحه مخالف هستند و سناتور جونی ارنست آن را «گرگ در لباس میش» خوانده است.

به گفته جمهوری‌خواهان، این لایحه کاری با تورم نخواهد داشت، اقدامات ناشی از آن به کاهش مشاغل منجر خواهد شد، صرفا برای فهرست آرزوهای چپ‌ها بودجه تامین می‌کند، و در شرایطی که اقتصاد آمریکا در معرض خطر وارد شدن به رکود است چنین لایحه‌ای می‌تواند رشد را کاهش دهد.

حدود ۳۶۹ میلیارد دلار از لایحه ۴۳۰ میلیارد دلاری «کاهش تورم» به مقابله با تغییرات اقلیمی اختصاص یافته است.

مصوبه سنا باید به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد اما انتظار می‌رود این لایحه به آسانی در جلسه‌ای که احتمالا جمعه برگزار خواهد شد تصویب شود؛ دموکرات‌ها با در اختیار داشتن ۲۲۲ کرسی از ۴۳۵ کرسی دارای اکثریت در مجلس نمایندگان هستند.

انتخابات میان‌دوره‌ای دو مجلس آمریکا هشتم نوامبر امسال (هفدهم آبان) برگزار خواهد شد.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید