روزنامه شرق: آمار خروجی سدها پس از سیل ۹۸ سانسور می‌شود

۱۴۰۱/۵/۱۵

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از یک متخصص منابع آب و خاک از سانسور آمار سدها پس از سیل سال ۱۳۹۸ خبر داد و نوشت که سدهای ایران به دلیل لایروبی نشدن پایین دست و مدیریت نامناسب رهاسازی آب، نقشی در مهار سیل ندارند.

این روزنامه در گزارش خود نوشت: «تنها تجربه‌ای که مسئولان از سیلاب ۹۸ کسب کردند، نه تلاش برای پیشگیری بلکه سانسور اطلاعات بوده است.»

در همین حال حسین اسدی، متخصص منابع آب و خاک، گفت: «بعد از آن سال آمار و ارقام خروجی سدها منتشر نمی‌شود و دسترسی به داده‌های این سدها هم سخت شده است. در حالی که پیش از این می‌شد از طریق دانشگاه با شرکت آب منطقه‌ای استان‌ها ارتباط برقرار کرد و درخواست اطلاعات داد.»

اسدی همچنین از مدیریت رهاسازی آب سدها در زمان سیلاب انتقاد کرد و گفت که رهاسازی آب باید به صورت تدریجی و پیش از وقوع سیل انجام شود.

با این حال هدایت فهمی، مدیر‌کل سابق دفتر منابع آب وزارت نیرو، گفت که سدهای خوزستان در سیل اخیر تا حدودی جلوی سیل را گرفته‌اند و اگر این سدها وجود نداشتند، قطعا خسارت و پیامدهای سیل برای کشور سنگین‌تر بود.

حسین اسدی همچنین گفت که در ۳۰ سال گذشته لایروبی مناطق پایین‌دست بسیاری از سدها و رودها رها شده است.‌

او اضافه کرد: «بنابراین با بازشدن سدها، سیل ایجاد می‌شود اما رودی نیست که آن را به دریا تخلیه کند و در نتیجه آب سر از دشت و روستا در‌می‌آورد و خسارات سنگین بر جای می‌گذارد.»

روزنامه شرق در گزارش خود همچنین نوشت که بسیاری از سدها در جاهایی احداث شده که نیاز نبوده است.

در همین حال شرکت مدیریت منابع آب ایران روز ۱۳ مرداد اعلام کرده بود که با وجود بارش‌ها و سیلاب‌های دو هفته اخیر ذخیره آب سدهای کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کمتر شده و در حاضر بیش از ۵۴ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است.

سیل‌ از ابتدای مرداد ماه تاکنون ۲۴ استان کشور را تحت تاثیر قرار داد که بنابر آمار رسمی اعلام شده دست‌کم ۹۵ نفر در جریان این سیلاب‌ها در مناطق مختلف ایران جان باختند، شماری از افراد مفقود شدند و دستکم ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز در اثر این سیلاب‌ها آسیب دیدند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید