دیدار پوتین و اردوغان در سوچی و گفت‌وگو‌ درباره همکاری‌های اقتصادی، هسته‌ای و مسأله سوریه

۱۴۰۱/۵/۱۴

رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه در حالی با یکدیگر دیدار کردند که ولادیمیر پوتین نسبت به تقویت همکاری‌های اقتصادی مسکو و آنکارا ابراز امیدواری کرد. رجب طیب اردوغان هم خواستار تکمیل یک نیروگاه هسته‌ای در جنوب ترکیه به وسیله روسیه شد.

پوتین روز جمعه ۱۴ مرداد در دیدار با اردوغان در شهر ساحلی سوچی در جنوب روسیه گفت: «امیدوارم امروز بتوانیم یادداشتی را برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری خود امضا کنیم.»

این ابراز امیدواری پوتین در حالی است که اقتصاد روسیه شدیدا تحت تأثیر تحریم‌های غرب قرار گرفته است.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از همتای ترک خود به دلیل تلاش‌هایش در زمینه دست‌یابی به توافق بین مسکو و کی‌یف در مورد تحویل غلات اوکراینی از بنادر اوکراین در دریای سیاه تشکر کرد.

پوتین همچنین بر نقش آنکارا در ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله گاز ترک استریم تأکید کرد و گفت: «شریکان اروپایی باید از ترکیه برای تضمین ترانزیت بی‌وقفه گاز روسیه سپاسگزار باشند.»

پس از تهاجم روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو، روابط روسیه با کشورهای غربی پرتنش شد و تلاش‌هایی برای قطع وابستگی اروپا به گاز روسیه انجام گرفت.

اردوغان اما در ابتدای دیدار خود با پوتین ابراز امیدواری کرد این دیدار «صفحه بسیار متفاوتی را در روابط روسیه و ترکیه باز کند» و افزود که هیأت‌های دو کشور گفت‌وگوهای «بسیار سازنده‌ای» به ویژه در مورد تجارت و گردشگری داشته‌اند.

در حالی که آنکارا در هفته‌های اخیر تهدید کرده به شمال سوریه حمله می‌کند، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت می‌خواهد با همتای روس خود درباره سوریه صحبت کند. روسیه با حمله ترکیه به شمال سوریه و گروه‌های کرد مستقر در این مناطق مخالف است.

اردوغان همچنین گفت: «بحث درباره تحولات سوریه به آرامش منطقه کمک می‌کند. همبستگی ما در مبارزه با تروریسم بسیار مهم است.»

ترکیه گروه‌های کرد مخالف خود را «گروه‌های تروریستی» می‌خواند.

رئیس‌جمهوری ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت می‌خواهد اطمینان حاصل کند ساخت نیروگاه هسته‌ای آق‌قویو به وسیله شرکت هسته‌ای روسی «روس اتم» بر اساس زمان‌بندی پیش خواهد رفت.

پوتین و اردوغان آخرین بار کمتر از یک ماه پیش (۱۹ ژوییه) در حاشیه یک اجلاس سه‌جانبه با مقام‌های ایرانی در تهران، با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید