سپیده رشنو با علائم «خونریزی داخلی ناشی از ضربه» از بازداشتگاه به بیمارستان منتقل شده بود

۱۴۰۱/۵/۱۳

سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری، چند روز پس از بازداشت همراه با تعداد زیادی مامور از بازداشتگاه به دلیل علائم «خونریزی داخلی ناشی از ضربه» به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده بود تا از او عکسبرداری شود.

سایت هرانا دلیل انتقال سپیده رشنو به بیمارستان را «ضرب و شتم برای اخذ اعترافات اجباری» عنوان کرد و به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «سپیده رشنو همراه با تعداد زیادی مامور شبانه به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد تا به دلیل خطر خونریزی داخلی ناشی از ضربه در ناحیه شکمی از او عکسبرداری شود.»

این سایت افزود که بر اساس اظهارات شاهدان، سپیده رشنو در زمان انتقال به بیمارستان، کاهش فشار خون داشته، بی‌رمق بوده و به دشواری حرکت می‌کرده است.

بنابر این گزارش، ماموران امنیتی حاضر اجازه صحبت رشنو با دیگران را نداده و حتی در زمان معاینه پزشک که حریم خصوصی بیمار و پزشک شمرده می‌شود، ماموران او را تنها نگذاشته‌اند.

به گفته شاهدان، ماموران همان شب سپیده رشنو را مجددا به بازداشتگاه بازگردانده شد.

رشنو در اواسط تیر ماه و پس از آن در یک اتوبوس برابر به تذکر حجاب اجباری یک زن محجبه مقاومت کرد و ویدیوی این لحظات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، بازداشت شد.

پس از آن گزارش شد که سپیده رشنو به یکی از بازداشتگاه‌‌های سازمان اطلاعات سپاه موسوم به بند یک-‌الف منتقل شده و از دسترسی به وکیل و تماس با خانواده محروم است.

جمعی از کاربران هفته گذشته در کارزاری با هشتگ «سپیده کجاست» نسبت به ادامه بازداشت و بی‌خبری از این زن معترض به حجاب اجباری، اعتراض کردند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی شامگاه شنبه هشتم مرداد در بخش خبری ۲۰:۳۰ با صدای آمنه‌سادات ذبیح‌پور که از او به عنوان یک «بازجو‌خبرنگار» نام برده می‌شود، برای اولین بار و پس از چندین روز بی‌خبری، سپیده رشنو را نشان داد.

در پی پخش اعتراف اجباری سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری از تلویزیون جمهوری اسلامی، موجی از محکومیت این اقدام و در همدلی با رشنو در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.

مقام‌های قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تاکنون هیچ توضیح و پاسخی درباره وضعیت جسمی رشنو و دلیل انتقال او از بازداشتگاه به بیمارستان ارائه نکرده‌اند.

در همین حال سایت هرانا که اخبار و گزارش‌های حقوق بشری را پوشش می‌دهد نوشت که انتشار تصویر بی‌رمق سپیده رشنو در صدا و سیما و به‌خصوص مشاهده کبودی در نواحی چشم او، موجی از نگرانی از سلامت این معترض به حجاب اجباری را در بین کاربران فضای مجازی به راه افتاده است.

نگرانی از وضعیت سلامتی رشنو در حالی افزایش یافته است که او از زمان بازداشت تاکنون از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

فردا
امروز
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید