شلیک موشک‌های بالستیک از چین به تایوان پس از خروج رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

۱۴۰۱/۵/۱۳

در پی خروج رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان، ارتش چین از روز پنج‌شنبه (۱۳ مرداد)، رزمایش بزرگ و بی‌سابقه خود را در اطراف این جزیره آغاز کرد. تایوان از شلیک موشک‌های بالستیک چین به آب‌های خود خبر داد.

مانور چین در شش منطقه در اطراف تایوان برگزار می‌شود که برخی از آن‌ها با آب‌های مستقل تایوان همپوشانی دارند.

در همین حال وزارت دفاع تایوان اعلام کرد چین چند موشک بالستیک را به سمت آب‌های شمال شرقی و جنوب غربی اطراف این جزیره پرتاب کرده است.

چین نیز شلیک موشک‌های «متعارف» بر روی سواحل شرقی تایوان را تأیید کرد.

تایپه همچنین از هشدار به ۲۷ هواپیمای چینی در روز چهارشنبه به دلیل ورود به منطقه دفاع هوایی تایوان خبر داد و اعلام کرد ۲۲ هواپیما از خط میانه‌ای که تایوان را از چین جدا می‌کند، عبور کردند.

رزمایش نظامی چین پیرامون جزیره تا حد زیادی به محاصره دریایی و هوایی تایوان شبیه است. با این حال مقام‌های دولت تایپه گفته‌اند مسیرهای دریایی و هوایی جایگزینی برای حمل کالا و رفت‌وآمد مسافران پیدا کرده‌اند.

ژاپن از رزمایش چین و پیامدهای آن ابراز نگرانی کرده‌ و پیش از این گروه ۷ و اتحادیه اروپا، تهدیدهای اخیر چین علیه تایوان را محکوم کرده بودند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در سفری که در ۲۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، به تایوان سفر و روز چهارشنبه این کشور را ترک کرد.

وزارت امور خارجه چین در اعتراض به سفر پلوسی به تایوان، سفیر واشینگتن در پکن را شبانه احضار کرد و با «خطرناک» خواندن این سفر، نسبت به «پیامدهای بسیار جدی» آن هشدار داد.

این سفر همچنین با انتقاد متحدان چین نیز همراه شد.

وزارت امور خارجه روسیه سفر پلوسی به تایوان را «تحریک‌آمیز» خواند و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز این سفر را «تنش‌زا» و «دخالت در امور داخلی چین» خواند.

چین تایوان را با جمعیتی حدود ۲۳ میلیون نفر یکی از استان‌های خود می‌داند که از زمان پایان جنگ داخلی چین (۱۹۴۹) هنوز نتوانسته آن را به بقیه قلمرو خود ملحق کند.

بر اساس اصل سیاست چین واحد که آمریکا به آن اعلام پای‌بندی کرده، واشینگتن به جای تایپه، پکن را به رسمیت می‌شناسد اما در عین حال بر اساس قانون ایالات‌ متحده، خود را موظف به ارائه حمایت دفاعی از تایوان می‌داند.

اخبار
خبر ورزشی
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید