مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: برنامه‌ هسته‌ای ایران بسیار سریع پیش می‌رود

۱۴۰۱/۵/۱۱

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت برنامه‌ هسته‌ای ایران «بسیار بسیار سریع» پیش می‌رود، «سخنان خوب» مقام‌های جمهوری اسلامی برای جلب اعتماد بازرسان بین‌المللی کافی نیست و تهران باید آماده شفاف‌سازی درباره برنامه هسته‌ای خود آماده باشد.

رافائل گروسی، در پاسخ به سوال مریم رحمتی، خبرنگار ایران اینترنشنال، در مورد اعلام جمهوری اسلامی مبنی بر آماده‌سازی سانتریفیوژهای پیشرفته و جدید ایران و آغاز گازدهی به آنها، گفت که به ما اطلاع داده شده که سانتریفیوژهای جدید در حال آماده شدن برای بهره‌برداری هستند و بازرسان ما آمادگی دارند تا در صورت وقوع این اتفاق، آن را پیگیری کنند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت که ما به زودی به دولت‌ها درباره تحرکات هسته‌ای جدید ایران گزارش خواهیم داد.

گروسی با انتقاد از اقدام جمهوری اسلامی ایران در خاموش کردن ۲۷ دوربین و دستگاه‌های نظارتی آژانس، به ایران اینترنشنال گفت: ما این دوربین‌ها را از راه دور هدایت و کنترل می‌کردیم و آنها را در مکان‌های مختلف نصب کرده بودیم اما طی دو ماه گذشته به این دوربین‌ها دسترسی نداشته‌ایم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: مهمترین مساله ما در حال حاضر سایت‌هایی است که دوربین‌های آژانس در آنها خاموش شده است اما در برخی سایت‌های‌های هسته‌ای دیگر ایران هنوز دوربین‌های ما فعال است و می‌دانیم در این سایت‌ها چه می‌گذرد.

گروسی درباره نگرانی‌های آژانس تاکید کرد که در حال حاضر یکی از نگرانی‌های اصلی ما درباره فعالیت سانتریفیوژهای است که در مورد آن در صورت ادامه برگزاری مذاکرات، از ایران سوال خواهیم کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: وقتی صحبت از فعالیت هسته‌ای به میان می‌آید، «سخنان خوب» تاثیری ندارند و شما باید شفاف‌سازی و با آژانس همکاری کنید.

گروسی به خبرنگاران گفت که ما آماده‌ایم و امیدوارم ایران هم برای این کار، آماده باشد.

گروسی تاکید کرد که ایران باید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی به اندازه و متناسب با برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را بدهد تا آژانس توانایی آن را داشته باشد که به طور قابل اعتمادی از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند.

ایران و آمریکا با وجود چند دور مذاکرات غیر مستقیم در وین و یک دور در دوحه تاکنون برای احیای برجام به توافق نرسیده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای و رییس شورای روابط خارجی و محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده‌اند که ایران توانایی ساخت بمب اتمی را دارد اما گفتند که در حال حاضر جمهوری اسلامی چنین برنامه‌ای ندارد.

وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز در بیانیه‌ای مشترک با تاکید بر ضرورت عدم دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی، از اینکه ایران همچنان به رغم تلاش‌ها به احیای برجام تن نمی‌دهد اظهار تاسف کردند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه در این بیانیه که روز دوشنبه منتشر شد همچنین از جمهوری اسلامی خواستند فورا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را به طور کامل اجرا کند و به سوالات آژانس درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران، پاسخ دهد.

گروسی در ادامه گفت که جمهوری اسلامی یک برنامه هسته‌ای بسیار جاه‌طلبانه دارد که صحت صلح‌آمیز بودن آن باید به شیوه‌ای مناسب تایید شود. او گفت که این برنامه بسیار بسیار سریع در حال پیشرفت به جلو است.

ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد است که بسیار بالاتر از سقف ۳/۶۷ درصد تعیین‌شده در توافق برجام است و این در حالی است که اورانیوم غنی شده تا سطح ۹۰ درصد برای ساخت بمب هسته‌ای مناسب است.

سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه اعلام کرد که سانتریفیوژهای آی‌آر۱(IR1) و آی‌آر۶(IR6) که روز دوشنبه پس از اطلاع‌رسانی ایران به آژانس وارد فرآیند گازدهی شده‌اند در سالن‌های احداث شده در زیر زمین مجتمع نطنز قرار دارند که از نقطه نظر پدافند غیرعامل در وضعیت امنیتی و حفاظتی مناسبی است.

ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد است که بسیار بالاتر از سقف ۳/۶۷ درصد تعیین‌شده در توافق برجام است و این در حالی است که اورانیوم غنی شده تا سطح ۹۰ درصد برای مصارف نظامی و ساخت بمب هسته‌ای مناسب است.

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید