اختلال شدید اینترنت در ایران؛ مخابرات علت را آتش گرفتن یک «حوضچه مخابراتی» اعلام کرد

۱۴۰۱/۵/۱۰

به دنبال گزارش‌ها از اختلال شدید اینترنت در ایران، شرکت مخابرات دلیل این اختلال را «آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران» اعلام کرد.

شرکت مخابرات ایران روز دوشنبه دهم مرداد در بیانیه‌ای نوشت: «به علت آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران، ارتباط مخابراتی ثابت و سیار در مناطقی از شهر، مختل شده و کارشناسان مخابراتی مشغول فعالیت به منظور رفع سریع این اختلالات هستند.»

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز در خبری در ساعت سه و نیم بعدازظهر روز دوشنبه نوشت: «حدود یک ساعت است که اینترنت همراه و ثابت چندین شرکت قطع شده یا اختلال جدی مواجه شده است.»

این خبرگزاری اضافه کرد که علاوه بر شبکه اینترنت همراه و ثابت، شبکه تلفن همراه نیز برای بعضی از کاربران در برخی از مناطق تهران از دسترس خارج شده و علی‌رغم نمایش آنتن، امکان برقراری تماس نیز وجود ندارد.

این در حالی است که وبسایت نت‌بلاکس که وضعیت اینترنت را رصد می‌کند در توییتی از اختلال شدید اینترنت ثابت و سیار ایران از جمله اپراتور ایرانسل خبر داد.

هفته گذشته نیز در حالی که اینترنت در ایران دچار اختلال شدید شد، ‌عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دلیل این قطعی و اختلال را «قدیمی و فرسوده بودن کابل‌های برق داخلی مرکز مخابراتی انقلاب» اعلام کرد.

این اظهارات وزیر ارتباطات در حالی است که قطعی و اختلال اینترنت در ایران فقط مختص تهران نبوده و خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه هفته گذشته نوشت گزارش‌ها از بروز این اختلال در نقاط دیگری از کشور نیز حکایت دارد.

این برای چندمین بار است که اینترنت در ایران با قطعی گسترده مواجه می‌شود، اما پیشتر این قطعی اغلب در زمان اعتراضات مردمی صورت می‌گرفت.

در خرداد ماه و همزمان با اعتراضات مردمی به فاجعه متروپل، اینترنت تلفن همراه در استان خوزستان قطع و اینترنت خانگی نیز با اختلال شدید رو‌به‌رو شد.

همچنین در زمان برگزاری کنکور امسال روابط عمومی همراه اول اعلام کرد به درخواست سازمان سنجش، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در مناطقی که آزمون کنکور در آنها برگزار می‌شد، قطع بوده است.

در اسفند گذشته و در پی تصویب «‌طرح صیانت از کاربران فضای مجازی» در یک کمیسیون مشترک در مجلس، بسیاری از کاربران اینترنت در ایران اعلام کردند که همزمان با بحث درباره این طرح، اجرای آن نیز عملا آغاز شده و سرعت اینترنت به شدت کاهش یافته است.

در حالی که هدف از این طرح محدودتر کردن اینترنت در ایران است، برخی از کارشناسان اینترنت قطعی‌ اخیر را احتمالا ناشی از تلاش‌های فنی وزارت ارتباطات برای افزایش فیلترینگ دانسته‌اند.

محمد عباسی معاون اجتماعی وزیر کشور روز یکشنبه نهم مرداد با اعلام این که «آسیب‌های اجتماعی به سرعت در حال تکثیر هستند و امروز شرایط خطرناکی را در جامعه ایجاد کرده‌اند»، علت آن را «اینترنت، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، و عارضه‌های اجتماعی مانند بیکاری و فقر» دانست.

حرف آخر با پوریا زراعتی
کمبود تراشه
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید