رایزنی وزیر خارجه آمریکا با همتای عمانی خود و وزیر دفاع اسرائیل درباره احیای برجام

۱۴۰۱/۵/۹

در حالی که چشم‌انداز ادامه گفت‌وگوهای احیای برجام پس از نشست ناموفق دوحه در ابهام قرار دارد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره وضعیت کنونی این مذاکرات با همتای عمانی خود و وزیر دفاع اسرائیل رایزنی کرد.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز شنبه گفت با وزیر خارجه آمریکا درباره «ادامه فشارها بر ایران و مذاکرات برای توافق هسته‌ای» گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر دفاع اسرائیل گفت که دو طرف همچنین درباره پیامدهای سفر اخیر جو بایدن به خاورمیانه و راه‌های تقویت همکاری‌های نظامی رایزنی کردند.

وزارت خارجه عمان نیز از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن با وزیر خارجه این کشور درباره آخرین تحولات مذاکرات احیای برجام خبر داد.

پیش‌تر نیز حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با همتای قطری خود درباره آخرین تحولات در بخش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی از جمله برجام و جام جهانی فوتبال گفت‌وگو کردند.

در همین حال، لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، به نقل از چند مقام بلندپایه غربی خبر داد که در مذاکرات اخیر با ایران درباره احیای برجام هیچ پیشرفتی صورت نگرفته و هیچ چشم‌اندازی هم برای برگزاری نشست‌‌های بعدی وجود ندارد.

سفارت آلمان در تهران در توییتی پیام سفیر این کشور را در حمایت از موضع مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد و نوشت:«اکنون زمان نجات برجام است. این مسئولیت مشترک ماست که این توافق مهم را بازگردانیم. تصمیم‌ها باید همین حالا گرفته شود.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یادداشتی در وب سایت این اتحادیه تاکید کرد که متن جدید ارائه شده از سوی او به عنوان تسهیل‌گر مذاکرات با جزئیات دقیق به لغو تحریم‌ها و همچنین گام‌های ایران برای بازگشت به برجام می‌پردازد.

او تاکید کرد که این متن بهترین معامله ممکن است و «هیچ جایگزین جامع یا موثر دیگری را در دسترس نمی بینم.»

تلاش‌ها برای احیای برجام در حالی صورت می‌گیرد که کانال تلگرامی«بیسیم‌چی مدیا»، از کانال‌های نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در کلیپی اعلام کرد در تاسیسات اتمی فردو «پروژه فوق سری عماد» برای ساخت اولین کلاهک اتمی دنبال می‌شود و در صورت حمله احتمالی به تاسیسات نطنز، این پروژه اجرا خواهد شد.

بنا بر ادعای این کلیپ، جمهوری اسلامی ایران در تاسیسات زیرزمینی فردو زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته آی.آر.۶ را راه اندازی کرده که می‌تواند «بر یک چشم به هم زدن برنامه اتمی ایران را به یک برنامه تسلیحاتی اتمی تبدیل کند.»

دو روز پیش نیز، نشریه آلمانی «زوددویچه» در گزارشی نوشته بود که اگر جمهوری اسلامی در چند روز آینده با پیش‌نویس ارائه‌شده موافقت نکند، این توافق عملا از بین خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، این باور در آمریکا و اروپا به وجود آمده که ایران علاقه‌ای به توافق ندارد و دچار این توهم است که آمریکا با توجه به موضوعاتی چون جنگ اوکراین امتیاز بیشتری خواهد داد.

اخبار و اخبار ورزشی
همسفر - فصل دوم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید