جزییاتی از بازداشت یک مرد مسلح مقابل خانه مسیح علینژاد

۱۴۰۱/۵/۹

به دنبال انتشار گزارشی درباره دستگیری یک مرد مسلح در برابر خانه مسیح علینژاد در نیویورک، این روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال به جزییاتی از این ماجرا اشاره کرد؛سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت ترامپ نیز خواستار تعطیل شدن دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در واشینگتن شد.

روز یکشنبه نهم مرداد ساعاتی پس از انتشار گزارشی درباره دستگیری یک فرد مسلح در برابر خانه مسیح علینژاد، ایران اینترنشنال به عکس و هویت فرد بازداشت شده دست یافت و تصاویر ویدیوی مداربسته از او را نیز منتشر شد.

مسیح علینژاد به ایران اینترنشنال گفت که فرد بازداشت شده از چند روز پیشتر به دلیل پرسه زدن مداوم در اطراف خانه و باغچه او، شک ماموران پلیس را برانگیخته بود.

او گفت این فرد پس از بالا آمدن از پله‌های خانه برای باز کردن در بازداشت شد و ابتدا موضوع را انکار کرده و مدعی شده بود فقط به دنبال خانه‌ای برای اجاره است.

مسیح علینژاد با اشاره به اینکه در آن ساعت در خانه حضور داشته و در حال برگزاری یک نشست آنلاین به همراه گری کاسپاروف و لئوپولدو لوپز بوده است، گفت پلیس در خودروی این فرد اسلحه جنگی کشف کرد.

این روزنامه‌نگار و فعال مخالف حجاب اجباری تاکید کرد که این ماجرا و اقدامات مشابه قبلی علیه او نشان می‌دهد که اگر زن باشی و بخواهی علیه اجبار و ظلم حرف بزنی، از دست طالبان و داعش و جمهوری اسلامی در هیچ کجای جهان امنیت نداری.

در شکایت‌نامه‌ای که به دادگاه نیویورک ارائه شده، به نام مسیح علینژاد اشاره نشده و صرفا آمده است که متهم روی یک «محل اقامت» در بروکلین تمرکز داشته است.

بر اساس این شکایت‌نامه، متهم خالد مهدی‌‌اف نام دارد و روز پنجشنبه در حالی بازداشت شد که یک کلاشنیکف با خشاب پر و بیش از هزار دلار پول نقد به همراه داشت.

خالد مهدی‌اف جودوکای با تابعیت جمهوری آذربایجان در وزن مثبت صد کیلوگرم است و سلاحی ساخت چین با شماره سریال دستکاری شده در اختیار داشته است.

انتشار خبر بازداشت یک فرد مسلح در مقابل خانه یک روزنامه‌نگار ایرانی در نیویورک با واکنش‌های متعددی روبه‌رو شده است.

از جمله مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه دولت ترامپ، نوشت: رژیم ایران مقام‌های آمریکایی را به ترور تهدید می‌کند و حالا هم در تلاش برای کشتن مخالفان ایرانی‌اش در اینجاست.

او خواستار اخراج «دیپلمات‌ها»ی جمهوری اسلامی از خاک آمریکا شد و گفت دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی نیز که در داخل سفارت پاکستان در واشینگتن مستقر است باید تعطیل شود.

ازرا کوهن، از مقام‌های پیشین وزارت دفاع و شورای امنیت ملی آمریکا، نیز نوشت: بسیاری از آمریکاییان رژیم ایران را تهدید چندانی نمی‌بینند؛ این یک یادآوری دیگر است که ملاها از طریق وزارت اطلاعات، نیروی قدس و شبکه عوامل نیابتی خود کاملا قادر به انجام ضرباتی در ایالات متحده هستند.

مسیح علینژاد پیش از این نیز هدف اقداماتی مشابه قرار گرفته و از جمله تیرماه سال گذشته، وزارت دادگستری آمریکا از تلاش دستگاه‌ اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربودن یک روزنامه‌نگار از نیویورک خبر داده بود.

مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی بارها علیه مسیح علینژاد موضع‌گیری کرده‌اند و در اعترافات اجباری زنان معترض به حجاب اجباری نیز که اخیرا از صداوسیما پخش شد، زنان بازداشت شده مجبور شده‌اند علیه او سخن بگویند.

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید