وزارت اطلاعات یک تبعه سوئد را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد

۱۴۰۱/۵/۸

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از بازداشت یک تبعه سوئد در ایران به اتهام جاسوسی خبر داد و اعلام کرد که این تبعه با افراد «مظنون اروپایی و غیر اروپایی» در ایران ارتباط داشته است.

وزارت اطلاعات در این اطلاعیه که روز شنبه هشتم مرداد صادر شد بدون ذکر هویت فرد بازداشت شده اعلام کرد که او سفرهای متعددی به ایران داشته و سفرهایش به شهرهای مختلف، خارج از مقاصد و رویه‌های گردشگری انجام شده‌اند.

وزارت‌ اطلاعات ادعا کرده که فرد بازداشت شده در همه سفرهای قبلی، «با رعایت اصول حرفه‌ای ارتباطی، حفاظتی و پنهان‌کاری» با افراد «مظنون اروپایی و غیر اروپایی که در ایران تحت نظر قرار داشتند ارتباط برقرار می‌کرد».

بازداشت این تبعه سوئد به فاصله کوتاهی بعد از اعلام حکم دادگاه رسیدگی کننده به پرونده حمید نوری متهم به دست داشتن در اعدام‌های ۶۷ در سوئد انجام می‌شود که منجر به صدور حکم حبس ابد برای نوری شد.

بر این اساس این پیش‌بینی وجود دارد که بازداشت یک شهروند سوئدی به اتهام جاسوسی تلاشی برای اعمال فشار بر سوئد و وادار کردن این کشور به مبادله نوری با این تبعه بازداشتی باشد.

ایران همچنین برای احمدرضا جلالی شهروند دو تابعیتی ایرانی-‌سوئدی هم حکم اعدام صادر کرده و این ارزیابی وجود دارد که صدور حکم اعدام برای جلالی هم بخشی از فرآیند اعمال فشار به سوئد برای آزادی نوری باشد.

در اطلاعیه‌ وزارت اطلاعات درباره بازداشت یک شهروند سوئدی آمده که این فرد هنگام خروج از ایران بازداشت شده است.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود، سوئد را «‌رژیم بدسابقه» توصیف و این کشور را متهم کرده که چند جاسوس نیابتی را برای اسرائیل پشتیبانی کرده است.

در این اطلاعیه همچنین با ادعای پشتیبانی و حمایت سوئد از سازمان مجاهدین خلق و رویه «‌جاسوسی نیابتی» به این کشور هشدار داده شده که در صورت ادامه این اقدام‌ها، واکنش متناسب را از سوی جمهوری اسلامی دریافت خواهد کرد.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید