دیدار مکرون و بن‌سلمان؛ تاکید بر استفاده ایران از فرصت باقی‌مانده برای احیای برجام

۱۴۰۱/۵/۷

امانوئل مکرون،‌ رییس‌ جمهوری فرانسه، در جریان دیدار و گفت‌وگو با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در کاخ الیزه بر استفاده ایران از فرصت‌ باقی‌مانده برای احیای برجام تاکید کرد.

مکرون و بن‌سلمان شامگاه پنجشنبه در جریان یک «شام کاری» در کاخ الیزه دیدار و درباره روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه درباره این دیدار، رییس‌ جمهوری فرانسه درباره مذاکرات هسته‌ای گفت ایران از فرصتی که برای بازگشت به برجام در اختیارش قرار گرفته تا زمانی که هنوز فرصت باقی است، استفاده کند.

مکرون همچنین تعهد فرانسه به کمک به ارتقای گفت‌وگو و یکپارچگی منطقه‌ای را یادآور شد.

رسانه‌های فرانسوی روز جمعه گزارش دادند که مکرون از بن سلمان استقبال گرمی کرده است.

پس از دیدار مکرون و بن‌سلمان نشست خبری با حضور خبرنگاران برگزار نشد، اما خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که رهبران دو کشور گفت‌وگوهایی را با محوریت روابط دوجانبه و راهکارهای تقویت آن و همچنین بررسی تحولات منطقه‌ای انجام دادند.

دیدارهای اخیر مکرون با رییس امارات متحده عربی و رییس‌جمهور مصر هم بدون برگزاری نشست خبری به پایان رسید.

چند ساعت پیش از دیدار بن‌سلمان با مکرون، یک مقام فرانسوی که نامش اعلام نشده، به موضوع پرونده هسته‌ای ایران اشاره و اعلام کرد هنوز زمان برای احیای برجام وجود دارد، اما توپ در زمین تهران است.

این مقام فرانسوی، گفت‌وگو درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی و همچنین انتظارات اروپا و به ویژه فرانسه از بازار نفت و انرژی با توجه به جنگ اوکراین را از محورهای دیدار مکرون و بن‌سلمان اعلام کرد.

این نخستین سفر ولیعهد عربستان سعودی به اتحادیه اروپا بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی است و به همین دلیل با حساسیت و برخی انتقادها مواجه شده است.

در واکنش به این انتقادها، کاخ الیزه اعلام کرد که دیدار مکرون با بن‌سلمان با توجه به افزایش قیمت انرژی، بحران غذایی در خاورمیانه و نگرانی‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه همچنین بر گفت‌وگو با «همه بازیگران اصلی» منطقه به عنوان تنها راه برای مقابله با بحران‌ها تاکید کرد.

مکرون پیش از این دیدار، در روزهای اخیر با ابراهیم رئیسی نیز به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده بود

چند چند
یکی از ما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید