اختلال در اینترنت ایران طی دو روز؛ شرایط نزدیک به قطعی در برخی استان‌ها

۱۴۰۱/۵/۷

برخی گزارش‌های فنی حاکی از اختلال در اینترنت از روز پنجشنبه و افزایش آن در بامداد جمعه است. این اختلال باعث شرایط نزدیک به قطعی در برخی استان‌ها شده و در بعضی مناطق از جمله یزد شدیدتر گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، داده‌ها نشان می‌دهند اختلال در اینترنت از روز گذشته آغاز شده و از بامداد جمعه هفتم مرداد افزایش یافته است.

کاربران زیادی در رسانه‌های اجتماعی نیز از افت کیفیت و سرعت دسترسی به اینترنت خبر داده‌اند. برخی از کاربران نوشته‌اند تنها وب‌سایت‌های داخلی و گوگل قابل دسترسی هستند.

این اتفاق در حالی رخ داده که در ماه‌های گذشته برخی رسانه‌ها از اجرای بی سر و صدای طرح محدود کردن بیشتر اینترنت موسوم به «طرح صیانت» خبر داده بودند.

در این طرح پهنای باند شبکه برای سایت های خارجی به حدی کاهش پیدا می‌کند که امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

روز پنجشنبه نیز خبرگزاری فارس در گزارشی خواستار راه‌اندازی سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات شده و نوشته بود که طبق نظر مشترک شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این پروژه ۴۴ درصد پیشرفت داشته است.

در روزهای گذشته نیز اینترنت دچار اختلال بوده و روز سوم مرداد کل اینترنت کشور برای دقایقی قطع شده بود.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز چهارم مرداد دلیل این اختلال را قدیمی بودن و فرسودگی کابل‌های برق داخلی مرکز مخابراتی انقلاب، ذکر کرد.

با این حال شرکت برق تهران گزارش‌ها درباره ارتباط اختلال در اینترنت کشور با قطعی برق را رد و اعلام کرده بود که هیچ‌گونه اختلالی در تامین برق شرکت ارتباطات زیرساخت رخ نداده است.

در اسفند گذشته و در پی تصویب «‌طرح صیانت» در یک کمیسیون مشترک در مجلس، بسیاری از کاربران اینترنت در ایران اعلام کردند که همزمان با بحث درباره این طرح، اجرای آن نیز عملا آغاز شده و سرعت اینترنت به شدت کاهش یافته است.

از جمله روزنامه اعتماد روز دوم اسفند نوشته بود: «به نظر می‌رسد اتفاقی كه برای پيام‌رسان وایبر در سال ۹۴ افتاد، قرار است برای اینستاگرام نيز رخ دهد و پهنای باند آن به قدری كاهش يابد كه عملا كاربران فراموش كنند كه شبكه اجتماعی‌ای به نام اينستاگرام وجود داشته است.»

روز ۲۱ تیرماه نیز برخ کاربران اینترنت به دو موتور جست‌وجوی پرکاربرد بینگ و گوگل محدود شده و دلیل آن فعال‌سازی خودکار حالت مربوط به قفل کودک روی شبکه اپراتورها از جمله همراه اول و ایرانسل اعلام شده است.

خلاصه خبرها
مستند - رودهای مقدس
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید