سازمان حقوق بشر ایران: یک متهم با وجود تاییدیه درباره ابتلا به اختلال دو قطبی اعدام شد

۱۴۰۱/۵/۶

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام چهار زندانی در ایران در روز چهارشنبه خبر داد و اعلام کرد که محسن صفری، متهم حمل مواد مخدر در زندان دستگرد اصفهان با وجود تاییدیه پزشکی قانونی درباره ابتلا به اختلال دو قطبی اعدام شده است.

پیش از این سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع خبر داده بود که محسن صفری در اردیبهشت ماه دو بار برای اعدام به انفرادی منتقل شده بود، اما با نظر پزشکی قانونی به بند برگردانده شد.

این منبع مطلع گفته بود: «ولی در آخر پرونده او را مختومه اعلام کردند و بیماری را رد کردند.»

طبق ماده ۱۴۹ قانون مجازات اسلامی، هرگاه شخصی در زمان ارتکاب جرم به اختلال روانی دچار باشد، مجنون خواهد بود و از آنجایی که فاقد قوه تمییز و ادراک است، مسئولیت کیفری نخواهد داشت.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین خبر داد که روز چهارشنبه حکم اعدام پیام یزدانی، ۲۶ ساله و هیوا احمدی، ۳۷ ساله، به اتهام «قتل عمد» در زندان مرکزی سنندج اجرا شد.

در این روز همچنین سهیلا عابدی، کودک-همسر زندانی در سنندج به اتهام «قتل عمد» همسر خود اعدام شد.

بر اساس این گزارش، سهیلا عابدی متولد سال ۱۳۶۸ بوده که در سن ۱۵ سالگی ازدواج کرده و در سال ۹۳ همسر خود را به قتل رسانده بود.

روز چهارشنبه نیز سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند خبر دادند که در شش ماه نخست سال جاری میلادی (۱۱ دی ۱۴۰۰ تا ۹ تیر امسال) ۲۵۱ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

آنها هشدار دادند که اگر اعدام‌ها با این سرعت «دهشتناک» پیش بروند، به زودی از ۳۱۴ اعدام ثبت شده سال گذشته میلادی فراتر خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، بیشترین تعداد اعدام‌ها مربوط به اتهام قتل بوده و ۱۴۶ نفر در این مدت با این اتهام و محاکمه‌های ناعادلانه اعدام شدند. ۸۶ نفر هم به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند که طبق قوانین بین‌المللی هرگز نباید مشمول مجازات اعدام شوند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز ماه گذشته در یک گزارش رسمی از روند افزایشی اعدام‌ها در ایران از ابتدای سال گذشته میلادی ابراز نگرانی کرده بود.

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید