وزیر خارجه عراق: دور بعدی مذاکره ایران و عربستان سعودی علنی و بین وزرای خارجه است

۱۴۰۱/۵/۱

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، اعلام کرد کشورش میزبان مذاکرات آتی بین ایران و عربستان سعودی خواهد بود که قرار است بین وزرای خارجه دو کشور باشد و به شکل علنی برگزار شود.

او در مصاحبه با شبکه روداو که روز شنبه اول مرداد منتشر شد، افزود محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از عراق درخواست کرده وزیر خارجه کشورش و ایران را به بغداد دعوت کند.

وزیر خارجه عراق همچنین گفت در حال حاضر در تلاش برای هماهنگی و تنظیم روزی برای برگزاری نشست علنی بین مقام‌های تهران و ریاض هستیم.

نشست‌های قبلی ریاض و تهران به صورت غیرعلنی و در سطح مقامات امنیتی و اطلاعاتی برگزار شده بودند.

پیشتر و در اردیبهشت ماه رسانه‌ها از برگزاری پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در بغداد خبر دادند و وبسایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران هم از چشم‌انداز روشن‌تر درباره از سرگیری روابط میان دو کشور سخن گفت.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق هم تاکید کرده که ادامه پیدا کردن تلاش‌ها برای نزدیکی تهران و ریاض و کاهش تنش‌ در منطقه‌ به نفع بغداد است.

وزیر خارجه عراق ۲۳ فروردین در جریان سفرش به تهران ابراز امیدواری کرده بود که دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی ادامه پیدا کند و «از حالت بسته، محرمانه و امنیتی به سطح گفت‌وگو‌های علنی و سیاسی برسد».

پنجمین دور مذاکرات تهران و ریاض قرار بود در هفته پایانی اسفند برگزار شود اما پس از اعدام ۸۱ نفر در عربستان سعودی، جمهوری اسلامی اعلام کرد که این گفت‌وگوها را موقتا تعلیق کرده است.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، ۳۰ بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود که با وجود نبود پیشرفت اساسی در مذاکرات مستقیم با ایران، ریاض به دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری دور پنجم این مذاکرات است.

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شد و تنش‌ها میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافت. آمریکا، عربستان سعودی و شماری از کشورهای منطقه جمهوری اسلامی را به دست داشتن در آن حمله متهم کرده‌اند.حرف آخر با پوریا زراعتی
اخبار و اخبار ورزشی
همسفر - فصل دوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید