کشته شدن دست‌کم هشت تن در حمله اسرائیل به کارخانه پهپادسازی سپاه و مواضع حزب‌الله در دمشق

۱۴۰۱/۴/۳۱

دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داد به دنبال حمله اسرائیل به مواضع سپاه پاسداران در سوریه، تعداد کشته‌شدگان به هشت نفر رسیده است. دو همکار حزب‌الله لبنان، سه فرد غیر سوری و همچنین سه نظامی سوری کشته شده‌اند.

روزنامه جروزالم پست از کشته شدن حداقل ۱۰ شبه‌نظامی در این حمله خبر داد اما خبرگزاری رسمی سوریه تنها به کشته شدن سه نظامی این کشور و مجروح شدن هفت نفر دیگر اشاره کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اما خبر داد که در این حمله یک کارخانه ساخت پهپاد و همچنین انبار تسلیحات ایران به صورت کامل تخریب شدند.

در همین حال به گزارش جروزالم پست در یکی از این حمله‌ها، موشک به مجتمع هیثم سلیمان، مجتمع ساخت ایران، اصابت کرده و تلفات و خساراتی به شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که این منطقه مستقر هستند، وارد آمده است.

بر اساس گزارش این روزنامه اسرائیلی، حمله‌های بامداد جمعه به یک کارخانه تولید هواپیماهای بدون سرنشین در سیده زینب و یکی از مراکز استقرار شبه‌نظامیان ایرانی در آن نزدیکی را هدف قرار دادند و «حداقل ۱۰ نفر از شبه‌نظامیان» کشته شدند.

تایمز اسرائیل نیز تأکید کرد حتی با وجود بدتر شدن روابط با مسکو در هفته‌های اخیر، حمله‌های اسرائیل در حریم هوایی سوریه که عمدتا تحت کنترل روسیه است، ادامه یافته است.

در همین حال العربیه در گزارشی اعلام کرد این حمله یک روز پس از انتشار گزارش بازجویی مأموران موساد از یدالله خدمتی، مقام ارشد سپاه پاسداران، در خاک ایران انجام شده است.

بر اساس گزارش اختصاصی ایران اینترنشنال، یدالله خدمتی در ایران مورد بازجویی مأموران موساد قرار گرفته و در این بازجویی چند ساعته، اطلاعاتی درباره انتقال سلاح به سوریه، عراق، لبنان و یمن داده است.

او در ویدئویی که از این بازجویی ضبط شده و به دست ایران اینترنشنال رسیده، با تأیید نقش خود در آماد و پشتیبانی سپاه و ارتباط با علی‌اصغر نوروزی، فرمانده این بخش، از فعالیت‌هایش در ارسال سلاح به گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ابراز پشیمانی کرده و از همکارانش خواسته است دست به چنین اقدام‌هایی نزنند.

حمله روز جمعه سومین حمله اسرائیل به اهدافی در سوریه در ماه ژوییه است. پیش از این، اسرائیل در دوم ژوییه به یک پایگاه در شهر الحمیدیه در جنوب طرطوس، نزدیک به مرز لبنان حمله کرد و پس از آن در روز ششم ژوییه، در جریان حمله اسرائیل به مناطق مرزی نیز یک نیروی نظامی سوریه کشته شد.

به گزارش تایمز اسرائیل، در دهه گذشته نیروهای اسرائیلی صدها حمله هوایی به اهدافی در سوریه انجام داده‌اند. تمرکز این حمله‌ها بر مقابله با اقدامات ایران برای انتقال تسلیحات به حزب‌الله لبنان یا جلوگیری از ایجاد پایگاهی در مرزهای شمالی اسرائیل بوده است.

نگاه روز
چند چند
مستند کوتاه - هری ترومن

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید