فیس‌بوک حساب‌های دست‌کم دو رسانه دولت طالبان را مسدود کرد

۱۴۰۱/۴/۳۰

فیس‌بوک اعلام کرد که حساب‌های دست‌کم دو رسانه دولتی افغانستان را به دلیل لزوم رعایت قوانین آمریکا مسدود کرده است. واشینگتن همچنان گروه طالبان را یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی کرده است.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در تابستان سال گذشته، از شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر استفاده گسترده‌ای کرده و همزمان کنترل شدیدی نیز بر رسانه‌های عمومی افغانستان اعمال می‌کند.

رادیو و تلویزیون دولتی افغانستان (RTA) و خبرگزاری دولتی باختر روز پنجشنبه ۳۰ تیر از بسته شدن حساب‌های خود در فیس‌بوک انتقاد کردند.

اما سخنگوی متا، شرکت مادر فیس‌بوک، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طالبان طبق قوانین ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی تحریم شده و این گروه از استفاده از خدمات ما منع شده است.»

او افزود: «ما حساب‌هایی را که توسط طالبان یا از طرف آن‌ها مدیریت می‌شود، می‌بندیم و هر گونه تمجید، حمایت یا نمایندگی آنها را ممنوع می‌کنیم.»

متا فهرست شرکت‌های افغان را که بر این اساس حساب آنها در فیس‌بوک مسدود شده‌اند، فاش نکرد. این در حالی که ظاهرا حساب‌های برخی از رسانه‌های خصوصی افغانستان در فیس‌بوک روز پنجشنبه همچنان فعال بودند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی دولت طالبان از این ممنوعیت انتقاد کرد و گفت این نشان‌دهنده «عدم تحمل» فیس‌بوک است. او در توئیتی نوشت: «شعار "آزادی بیان" برای فریب سایر ملت‌ها به کار می‌رود.»

احمدالله واثق، مدیر رادیو تلویزیون دولتی افغانستان نیز در یک پیام ویدیویی گفت که صفحات این به زبان‌های دری و پشتو در فیس‌بوک و اینستاگرام که این شبکه نیز متعلق به متاست، «به دلایل نامعلوم» مسدود شده‌اند.

این در حالی است که هشتگ #BanTaliban روز پنجشنبه در توییتر ترند شد و هزاران کاربر از این شبکه خواستند تا حساب‌های طالبان را نیز مسدود کند.

طالبان در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد، اما وزارت خارجه این کشور آن را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی طبقه‌بندی نکرده است.

اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید