شهبانو فرح پهلوی: شجاعت زنان و مردان ایران قوی‌تر از قدرت سرکوبگران است

۱۴۰۱/۴/۲۷

شهبانو فرح پهلوی با تاکید بر اینکه ایران سزاوار همزیستی همه شهروندان با هر عقیده و پوشش و سبک زندگی است، اعلام کرد: اراده و شجاعت زنان و مردان کشورمان از قدرت سرکوبگران بزرگتر و قوی‌تر است.

او با اشاره به اینکه «روزی نیست که خبر و تصویر حمله به زنان و سلب حقوق و آزادی‌هایشان روح و روان هر ایرانی شریف را نیازارد»، در پیامی که شامگاه یکشنبه منتشر شد نوشت: «اخبار مبارزه مدنی زنان و مردان سرزمینم با هرگونه اجبار و تبعیض، مایه افتخار و سربلندی است.»

شهبانو فرح پهلوی با تاکید بر اینکه ایران روزگاری شاهد همزیستی مسالمت‌آمیز همه شهروندان با هر عقیده و پوشش و سبک زندگی بود، تاکید کرد: «به همت مردم باز هم روزی خواهد رسید که چنین خواهد شد.»

در هفته‌های اخیر محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌ها علیه زنان شدیدتر شده و تصاویر و اظهار نظرهای فراوانی در این باره بازتاب یافته است.

در تازه‌ترین مورد و به دنبال انتشار ویدیویی که نشان می‌داد یک زن در اتوبوسی شهری یک زن مسافر دیگر را به بهانه حجاب تهدید می‌کند، خبرگزاری فارس از بازداشت آن مسافر خبر داد و رییس سازمان تبلیغات اسلامی از اقدام فرد تهدید کننده حمایت کرد.

شهبانو فرح پهلوی با اشاره به اینکه «حاکمان میهن‌مان به جای شکوفا کردن ظرفیت‌های زنان بی‌همتای ما، بر بی‌عدالتی و آزار و تحقیر افزوده‌اند»، در عین حال تاکید کرد: «اراده و شجاعت مدنی زنان و مردان کشورمان از قدرت سرکوبگران بزرگتر و قوی‌تر است.»

او همچنین خواسته است که برای رسیدن به روزهای درخشان ایران «پشت و پشتیبان یکدیگر باشیم و اختلاف‌ها را به سود ایران متحد و یکپارچه کم کنیم».

شهروندان شهرهای مختلف در ایران در هفته‌های اخیر با اشاره به سخت‌گیری شدید در کافه‌ها، معابر شهری، پارک‌ها و حتی داخل خودروها، از افزایش گشت ارشاد خبر داده و دلایل مختلفی برای این یورش‌ها برشمرده‌اند.

حرف آخر با پوریا زراعتی
مستند کوتاه - پیمان ژنو
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید