استقبال سازمان‌ ملل از «پیشرفت‌ها» در نشست چهار جانبه استانبول برای صادرات غلات اوکراین

۱۴۰۱/۴/۲۳

پس از برگزاری یک نشست چهارجانبه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه اعلام کرد هیأت‌هایی از روسیه و اوکراین هفته آینده بار دیگر به استانبول خواهند رفت و انتظار می‌رود قراردادهای صادرات غلات اوکراین به بازارهای جهانی را امضا کنند. سازمان ملل از «پیشرفت‌ها» در این مذاکرات استقبال کرد.

نشستی چهار جانبه با حضور ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد روز چهارشنبه درباره صادرات غلات اوکراین و ایجاد یک مرکز هماهنگی در این زمینه در استانبول برگزار شد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از برگزاری چنین نشستی استقبال کرد و گفت «پیشرفت‌هایی» در این نشست حاصل شده است. این نشست در صورت موفقیت، یک گام مهم در جهت حل بحران کنونی غذایی در جهان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، وزیر دفاع ملی ترکیه گفت: «در نشست چهار جانبه درباره تخلیه غلات اوکراین، مقرر شد یک مرکز هماهنگی در استانبول که نمایندگان طرفین در آن مستقر شوند، راه‌اندازی شود.»

آکار همچنین گفت: «در نشست چهار جانبه در استانبول بر سر مسائل فنی از جمله کنترل مشترک در مبادی خروجی و ورودی بندر و تأمین امنیت ناوبری در مسیرهای انتقال، توافق حاصل شد.»

به گفته آکار، هیأت‌های اوکراین و روسیه هفته آینده مجددا در ترکیه گرد هم خواهند آمد و کلیه جزییات و توافقات صورت گرفته را بازبینی و امضا خواهند کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت که در نشست استانبول کارشناسان نظامی روسیه و اوکراین حضور داشتند و درباره «کنترل مشترک» در بنادر و ابزارهای «تضمین امنیت مسیرهای انتقال» به توافق رسیدند.

در حالی که اوکراین از صادرکنندگان عمده غلات در جهان محسوب می‌شود، تهاجم روسیه به اوکراین و ممانعت از صادرات غله این کشور به کشورهای دیگر، جهان را با یک بحران غذایی کم‌سابقه مواجه کرده است.

در روزهای گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود این کشور آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه درباره انتقال غلات است.

دولت اوکراین، روسیه را به دزدیدن غلات این کشور و فروش آن به دیگر کشورها متهم کرده است.

پیشتر مقام دست‌نشانده روسیه در منطقه اشغالی زاپوریژیای اوکراین از فروش غلات این منطقه به ایران، عراق و عربستان سعودی خبر داده و گفته بود: «قراردادی برای عرضه ۱۵۰ هزار تن غلات به ایران حاصل شده است.»

همچنین کی‌یف ایندیپندنت گزارش داده بود تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند روسیه، غلات اکراین را به طور منظم از طریق شبه‌جزیره کریمه به ترکیه صادر می‌کند.

با این حال، حدود ۱۰ روز پیش و پس از آن که اوکراین از ترکیه خواست یک کشتی با پرچم روسیه را که حامل چهار و نیم تُن غلات دزدیده شده از مناطق اشغالی شرق اوکراین است توقیف کند، سفیر اوکراین در آنکارا خبر داد کشتی باری ژیبک‌ژولی در آب‌های ترکیه توقیف شده است.

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید