مشاور امنیت ملی اسرائیل: صرف‌نظر از اختلاف‌ خود با آمریکا، علیه ایران اقدام می‌کنیم

۱۴۰۱/۴/۲۳

مشاور امنیت ملی اسرائیل، پس از دیدار با جو بایدن در اورشلیم تاکید کرد اسرائیل آن گونه که صلاح می‌داند، حتی در داخل ایران برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی به اقدام مستقیم دست می‌زند و از اعلام اختلاف نظر با آمریکا در این زمینه ابایی ندارد.

ایال هولاتا، در مصاحبه با کانال ۱۳ این کشور گفت: «ما ابایی نداریم که به آمریکایی‌ها بگوییم که با آنها اختلاف نظر داریم، یا حتی در داخل ایران دست به اقدام می‌زنیم. اسرائیل بر اساس آنچه صلاح می‌بیند عمل می‌کند.»

مشاور امنیت ملی اسرائیل افزود: «ما در سال اخیر اقدام‌های زیادی در داخل ایران انجام داده‌ایم و آمریکا هم از ما حمایت می‌کند. ما منطقی و مسئولانه عمل می‌کنیم و با این وجود همه می‌توانند ببینند که این امر به رابطه رییس‌جمهوری آمریکا با اسرائیل آسیبی نمی‌زند.»

هولاتا خاطرنشان کرد: «بایدن همواره گفته است که راه‌حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد، اما اگر راه‌کار دیگری نبود علیه ایران اقدام نظامی خواهد کرد. من این را از رییس‌جمهوری آمریکا شنیده‌ام. یکی دیگر از حرف‌های مشهور او این است که قدرت‌ها جهانی بلف نمی‌زنند، درنتیجه این حرف باید جدی گرفته شود.»

در همین حال، کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که مقام‌های اسرائیلی طی سفر بایدن به این کشور در «تغییر مواضع آمریکا در قبال ایران ناکام مانده‌اند» که این موضوع منجر به ناامیدی آنها شده است.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، گفت که در دیدار با جو بایدن بر کافی نبودن تحریم‌ها و آمادگی‌های نظامی علیه ایران تاکید کرده است. او گفت: «ایران بدون گزینه نظامی معتبر متوقف نخواهد شد و اگر متوقف نشد، باید از این گزینه استفاده کرد.»

همزمان با سفر بایدن به خاورمیانه، اعضای جمهوری‌خواه کنگره نیز با انتقاد از رویکرد کاخ سفید در ارتباط با تهدیدهای ایران، نسبت به پیامدهای منفی احیای برجام هشدار دادند.

پت فالون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «جو بایدن به خاورمیانه می‌رود تا برای توافق هسته‌ای ایران جلب حمایت کند، که این امر برای همه به جز ایران، وحشتناک است.»

جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز هشدار داد: «مماشات با تروریست‌های ایرانی بدون توجه به هزینه‌اش، خط حزبی جدید دموکرات‌هاست.»

بایرون دونالدز، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز تاکید کرد: «توافق هسته‌ای ایران برای آمریکا، اسرائیل و کل جهان بد است.»

این در حالی است که بایدن پنج‌شنبه در دیدار با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، تاکید کرد که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

جو بایدن به نخست‌وزیر اسرائیل گفت که آمریکا خواهان راه حل دیپلماتیک با ایران است، اما اگر توافقی وجود نداشته باشد، برای همیشه به گفت‌وگو ادامه نخواهد داد.

با این حال، نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با جو بایدن خاطرنشان کرد که ایران بدون تهدید نظامی با توافق هسته‌ای قوی‌تر موافقت نخواهد کرد و صرفا زمان خواهد خرید.

لاپید تاکید کرد که آمریکا باید تحریم‌های جدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کند تا ایران به میز مذاکره بازگردد.

نخست‌وزیر اسرائیل در ملاقات با بایدن همچنین خواستار آن شد که آمریکا و اروپا با بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین ارائه یک تهدید نظامی معتبر، ایران را تحت فشار قرار دهند تا با راه حل دیپلماتیک برای حل پرونده اتمی موافقت کند.

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به بیانیه مشترک یائیر لاپید و جو بایدن گفت: «تا وقتی که اسرائیل ایستگاه اول سفر روسای جمهور آمریکاست و هدف اول هم حفظ امنیت و برتری آن است، ملت‌ها و کشورهای منطقه به صلح و ثبات و آرامش نخواهند رسید.»

همزمان با تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام، لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، در توییتی به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشت که تقریبا هر روز تماس با مقامات جمهوری اسلامی وجود دارد، اما هیچ نشست جدیدی برای مذاکرات احیای برجام برنامه‌ریزی نشده است.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید