امضای «بیانیه اورشلیم» علیه ایران هسته‌ای؛ بایدن: تا ابد منتظر پاسخ ایران نخواهیم ماند

۱۴۰۱/۴/۲۳

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و یائیر لاپید، نخست‌ وزیر اسرائیل، بیانیه‌ای مشترک را برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی امضا کردند. همزمان بایدن گفت آمریکا تا ابد منتظر پاسخ جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات هسته‌ای نخواهد ماند.

در دومین روز از سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به اسرائیل، بایدن و لاپید روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر این بیانیه را که «بیانیه اورشلیم برای مشارکت استراتژیک آمریکا و اسرائیل» نام دارد، امضا کردند.

در این بیانیه آمده است که آمریکا متعهد می‌شود هرگز اجازه ندهد ایران به سلاح اتمی دست یابد و از همه عناصر قدرت ملی خود برای تضمین این امر استفاده کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی که نامش فاش نشده، روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «بیانیه اورشلیم در مورد مشارکت راهبردی میان آمریکا و اسرائیل شاهدی زنده بر ماهیت منحصر به فرد، سلامت، وسعت، عمق و صمیمیت این روابط دو جانبه خواهد بود.»

او گفت که این سند به ویژه بیانگر «موضع بسیار روشن و متحد علیه ایران، برنامه هسته‌ای و تجاوزات این کشور در سراسر منطقه است.»

پیش از این رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن اعلام کرد رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه توافق مشترکی را امضا خواهند کرد که شامل تعهدی است تا آمریکا هرگز اجازه ندهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و به فعالیت‌‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی، به ویژه تهدیدها علیه اسرائیل رسیدگی کند.

همچنین بیانیه‌ مشترک آمریکا و اسرائیل، شامل تعهد آمریکا به تمدید کمک‌های مالی نظامی سالانه به اسرائیل و کمک به برقراری روابط بیشتر اسرائیل با کشورهای خاورمیانه است.

بایدن در نشست خبری مشترک با لاپید پس از امضای بیانیه مشترک، تأکید کرد که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دست‌یابی به سلاح اتمی از سوی ایران است اما واشینگتن تا ابد منتظر پاسخ جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات احیای برجام نخواهد ماند.

او گفت: «ما آنچه را که حاضریم برای بازگشت به برجام بپذیریم برای رهبری ایران گفته‌ایم. منتظر پاسخ آن‌ها هستیم. مطمئن نیستم چه زمانی این پاسخ را می‌دهند اما برای همیشه منتظر نمی‌مانیم.»

نخست وزیر اسرائیل نیز در این نشست خبری، جلوگیری از ایران هسته‌ای را «یک نفع امنیتی حیاتی برای اسرائیل، آمریکا و بقیه جهان» توصیف کرد.

او گفت: «تنها راه برای توقف ایران هسته‌ای این است که این کشور بداند جهان آزاد از زور استفاده خواهد کرد.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که دست این کشور برای برقراری صلح در منطقه به روی همه کشورها دراز است و اسرائیل برای ارتقای امنیت به ویژه در مواجهه با ایران با هر کسی همکاری خواهد کرد.

در آستانه دیدار بایدن و لاپید اما کاخ سفید متن بیانیه مشترک آمریکا و اسرائیل درباره راه‌اندازی گفت‌وگوهای استراتژیک سطح بالا در مورد فن‌آوری را منتشر کرد.

در این بیانیه ضمن تأکید بر اهمیت روابط در حوزه تکنولوژی میان دو کشور، همراه با سایر شرکا و متحدان کلیدی، آمده است که آمریکا و اسرائیل تصمیم دارند راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای چالش‌های جهانی جست‌وجو کنند و دستور کار مشترکی را در عرصه بین‌المللی داشته باشند.

این گفت‌وگوهای استراتژیک عالی آمریکا و اسرائیل به رهبری شوراهای امنیت ملی دو کشور برگزار خواهد شد.

رهبران اسرائیل پیشتر و همزمان با برگزاری مذاکرات احیای برجام، بارها بر استقلال عمل خود در برابر جمهوری اسلامی تأکید کرده‌اند.

با این حال، بایدن همزمان با سفرش به اسرائیل ضمن تأکید بر حفظ نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، گفت از سرگیری مذاکرات احیای برجام به تصمیم ایران بستگی دارد اما توسل به زور علیه جمهوری اسلامی آخرین گزینه خواهد بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل همچنین روز پنج‌شنبه در جلسه‌ای مجازی با حضور رهبران هند و امارات شرکت کردند.

بایدن همچنین به محل اقامت رئیس‌جمهوری اسرائیل خواهد رفت و پس از آن به سمت مسابقات المپیک یهودیان رهسپار خواهد شد و با ورزشکاران آمریکایی دیدار خواهد کرد.

در این میان، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران از سفر بایدن به منطقه و به ویژه اسرائیل انتقاد کرد. او در بیانیه‌ای، با اشاره غیرمستقیم به تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان، نوشت که این تلاش‌ها برای اسرائیل امنیت به همراه نخواهند آورد.

۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید