جو بایدن: سپاه پاسداران حتی به قیمت نابودی برجام در فهرست سازمان‌های تروریستی خواهد ماند

۱۴۰۱/۴/۲۳

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، ضمن تاکید بر حفظ نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، گفت از سرگیری مذاکرات احیای برجام به تصمیم ایران بستگی دارد، اما توسل به زور علیه جمهوری اسلامی آخرین گزینه خواهد بود.

جو بایدن در گفت‌وگو با کانال ۱۲ اسرائیل، که پیش‌تر در واشینگتن ضبط شده و روز چهارشنبه از این شبکه پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا دولت او به حفظ سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی، «حتی به قیمت نابودی برجام»، متعهد است گفت: «بله».

او خاطرنشان کرد از سرگیری مذاکرات احیای برجام به ایران بستگی دارد و گفت که آمریکا به‌عنوان «آخرین راه حل» برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، از زور استفاده خواهد کرد.

بایدن در عین حال از پاسخ به اینکه آیا آمریکا در صورت انجام احتمالی عملیات نظامی علیه ایران با اسرائیل همکاری خواهد کرد خودداری کرد، اما گفت: «ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته‌ باشد.»

رییس‌جمهوری آمریکا خروج دولت پیشین این کشور از برجام را «یک اشتباه بزرگ» خواند و گفت: «ایران نسبت به قبل به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده و هنوز فکر می‌کنم که پیوستن دوباره به برجام منطقی باشد.»

جو بایدن همچنین از آغاز برقراری روابط نزدیک‌تر بین عربستان سعودی و اسرائیل ابراز امیدواری کرد، اما گفت که عادی‌سازی روابط کامل بین این دو کشور «مدت زمان زیادی طول خواهد کشید.»

پیش‌تر، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در مسیر سفر به تل‌آویو به همراه جو بایدن گفت که اسرائیل دیدگاه متفاوتی نسبت به آمریکا درباره توافق اتمی با ایران دارد، اما دولت بایدن معتقد است دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

سالیوان گفت: توافقی روی میز وجود دارد و بایدن معتقد است ایران باید آن را بپذیرد.

سفر بایدن به اسرائیل اولین مرحله از سفر او به خاورمیانه است. او پس از ورود به تل‌آویو اعلام کرد با مقام‌های اسرائیل درباره سیستم دفاعی یکپارچه این کشور و کشورهای عربی، که برای مقابله با تهدید ایران مورد نظر قرار گرفته، گفت‌وگو خواهد کرد.

روز چهارشنبه، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، در دیدار با بایدن گفت: «اتحاد بین ما و آمریکا قوی‌تر از همیشه است و مطمئن هستیم که جو بایدن به اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد.»

از سوی دیگر، سخنگوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه العربیه با تاکید بر تعهد ویژه اسرائیل به مقابله با تهدیدهای ایران گفت این کشور سامانه موشکی پیشرفته جدیدی را برای رهگیری پهپادها و موشک‌ها ساخته‌ که معادلات را تغییر می‌دهد.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل خاطرنشان کرد این سامانه دفاعی به گروه‌هایی که اسرائیل را هدف قرار می‌دهند، ضربه سختی وارد خواهد کرد.

همزمان با سفر بایدن به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین این کشور، گفت: «برای متوقف کردن حکومت‌هایی مانند ایران، تحریم‌های اقتصادی و دیپلماتیک کافی نیست و این حکومت‌ها فقط با تهدید نظامی متوقف می‌شوند.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، نیز به الشرق الاوسط گفت: «جو بایدن برای مقابله با تهدیدهای ایران باید همکاری با متحدان آمریکا در منطقه را تقویت کند.»

در همین حال، لوان‌جاگاریان، سفیر روسیه در تهران هدف از سفر جو بایدن به خاورمیانه را تشکیل ائتلاف عربی-اسرائیلی علیه ایران دانست.

سفیر روسیه در تهران با انتقاد از رویکرد واشینگتن در گفت‌وگوهای احیای برجام گفت: «آمریکا درباره توافق اتمی با ایران دچار تناقض است، از یک طرف علاقه خود برای احیای توافق را اعلام می‌کند، اما از طرف دیگر هر کاری انجام می‌دهد تا مطمئن شود این اتفاق نمی‌افتد.»

اخبار
حرف آخر با پوریا زراعتی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید