در سفر بایدن، آمریکا و اسرائیل بر لزوم عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۲۱

مقام‌های اسرائیلی اعلام کردند در سفر بایدن به اسرائیل، دو کشور در بیانیه استراتژیک مشترک خود بر استفاده از «همه ابزارهای قدرت ملی» برای اطمینان از عدم دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید می‌کنند.

در همین حال، جروزلم پست به نقل از یک مقام آگاه گزارش داد در سفر بایدن به اسرائیل، ایران در صدر دستور کار دوجانبه قرار دارد.

این مقام آگاه گفت: ایران در مذاکرات هسته‌ای در حال بازی برای کسب زمان است و قصد دارد با ادامه دادن وضع موجود، امتیازهای بیشتری برای خود بگیرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز سه‌شنبه در اظهاراتی مشابه گفت: «تنها چند هفته تا بسته شدن پنجره فرصت احیای برجام باقی مانده است. این وضعیت دیگر قابل تحمل نیست و تهران در مذاکرات دوحه از تاکتیک‌های به تعویق انداختن و بازگشت به مواضع توافق‌شده قبلی استفاده کرد و همزمان برنامه هسته‌ای خود را ادامه می‌دهد.»

در همین حال یک مقام ارشد دولت بایدن به پولیتیکو گفت: در سفر جو بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی احتمالا درباره یکپارچه‌سازی پدافند هوایی کشورهای خاورمیانه در برابر تهدید موشکی ایران نیز بحث‌هایی صورت خواهد گرفت.

آغاز روند عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسرائیل

مقام‌های ارشد اسرائیلی همچنین در جمع رسانه‌های این کشور ابراز امیدواری کردند در سفر بایدن به خاورمیانه روند عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسرائیل آغاز شود.

یک مقام ارشد دولت بایدن نیز در گفت‌وگو با تایمز اسرائیل گفت در سفر بایدن به خاورمیانه، پیشرفت‌های ملموسی در روابط عربستان سعودی و اسرائیل رخ خواهد داد و عادی‌سازی روابط این دو کشور کلید خواهد خورد.

انتظار می‌رود در سفر بایدن به خاورمیانه، عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی یکی از موضوع‌های مهم مذاکرات باشد.

همچنین قرار است بایدن در سفر خود به عربستان سعودی از ریاض بخواهد با هدف کمک به کاهش قیمت جهانی انرژی، سقف تولید نفت خود را افزایش دهد.

جو بایدن روز چهارشنبه در اولین سفر خود به خاورمیانه، راهی اسرائیل خواهد شد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز بایدن را در طول این سفر منطقه‌ای همراهی خواهد کرد.

بایدن در این سفر برای نخستین بار با پرواز اختصاصی از تل‌آویو به جده خواهد رفت.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، در سفر به آمریکا در ماه می بخش عمده خواسته‌های ریاض از ایالات‌متحده را مطرح کرده بود که از جمله آنها می‌توان به لزوم ارائه استراتژی روشن در ارتباط با ایران در صورت شکست مذاکرات احیای برجام و نیز فروش سلاح‌های تهاجمی آمریکایی به عربستان سعودی اشاره کرد.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید