رویترز: دولت بایدن در حال بررسی لغو احتمالی ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی آمریکا به ریاض است

۱۴۰۱/۴/۲۰

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت جو بایدن در حال بررسی لغو احتمالی ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی آمریکا به عربستان سعودی است، اما انتظار می‌رود هر گونه تصمیم نهایی در این زمینه به تلاش‌های ریاض برای پایان دادن به جنگ یمن بستگی داشته باشد.

در آستانه سفر بایدن به خاورمیانه، سه منبع آگاه در گفت‌وگو با رویترز، از فشار مقام‌های ارشد سعودی به همتایان آمریکایی خود برای لغو سیاست واشینگتن برای فروش صرفا تسلیحاتی دفاعی به عربستان سعودی خبر دادند.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۲۰ تیر منتشر شد، مقام‌های سعودی این خواسته ریاض را طی نشست‌هایی در پایتخت‌های عربستان سعودی و آمریکا مطرح کردند.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند که مذاکرات داخلی آمریکا در این زمینه در مراحل اولیه است و هیچ تصمیم قریب‌الوقوعی در انتظار نیست. همچنین یک مقام آمریکایی به رویترز گفت: «در حال حاضر»، هیچ بحثی درباره فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی مطرح نیست.

مقام‌های دولتی عربستان سعودی به درخواست رویترز برای اظهارنظر در این زمینه پاسخ نداده‌اند.

پیشتر بایدن اعلام کرده بود که حمایت آمریکا از مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن، از جمله «فروش تسلیحات مربوطه» را متوقف کرده است.

اما اکنون بایدن با سفر به خاورمیانه و به ویژه عربستان سعودی، در پی گرم‌تر کردن روابط واشینگتن و ریاض است.

به گزارش رویترز، بایدن که در ابتدای دوران ریاست جمهوری‌اش به دلیل جنگ یمن و کشته شدن جمال خاشقجی، مواضع سخت‌گیرانه‌ای را در قبال ریاض اتخاذ کرده بود، اکنون پس از تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش قیمت نفت در جهان، رویکرد خود نسبت به عربستان سعودی را نرم‌تر کرده است.

با این حال، پیش از تهاجم روسیه به اوکراین نیز بایدن بر دفاع از عربستان سعودی در مقابل حملات شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی تاکید داشت.

اوایل فروردین، چند مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کردند دولت جو بایدن با پاسخ به درخواست فوری ریاض، تعداد قابل توجهی رهگیرهای ضدموشک پاتریوت را طی ماه گذشته به عربستان سعودی منتقل کرده است.

همچنین به تازگی وال‌استریت ‌ژورنال خبر داد فرماندهان نظامی آمریکا، اسرائیل و چند کشور عربی منطقه از جمله عربستان سعودی در ماه مارس در شرم‌الشیخ نشست محرمانه‌ای برگزار کردند تا چگونگی هماهنگی‌ها میان خود برای مقابله با توانایی‌های روبه فزاینده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی را بررسی کنند.

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید