موج جدید دستگیری‌های سیاسی در ایران؛ جعفر پناهی و خانواده‌های دادخواه در میان بازداشتی‌ها

۱۴۰۱/۴/۲۰

در ادامه دستگیری‌های سیاسی اخیر در ایران جعفر پناهی، کارگردان، و چند عضو خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ بازداشت شدند. خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، خانواده‌های دادخواه بازداشت شده را به ارتباط با «سرویس جاسوسی بیگانه» و دریافت پول «از یک رابط مالی خارجی» متهم کرد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، پناهی روز دوشنبه ۲۰ تیر مقابل زندان اوین بازداشت شده است.

او همراه گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود، اما هنگام خروج از دادسرا، بازداشت شد.

جشنواره کن با انتشار بیانیه‌ای بازداشت سینماگران ایرانی و «همچنین موج سرکوب آشکار جاری در ایران علیه هنرمندان» را شدیدا محکوم کرد و خواستار آزادی فوری محمد رسول‌اف، مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی شد.

پیشتر ده‌ها نفر از اهالی سینما از جمله پناهی در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سرکوب و فشار مستمر به سینماگران، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط رسول‌اف و آل‌احمد شدند که به تازگی بازداشت شده‌اند.

جعفر پناهی از هنرمندان سرشناس و در عین حال ناراضی ایران به شمار می‌رود. او که در فیلم‌هایش به نقد جامعه و حکومت می‌پردازد، بارها انتقادهای تندی را نیز علیه حکومت مطرح کرده است.

پیشتر پناهی با انتشار ویدیویی از اظهارات خامنه‌ای درباره کرونا انتقاد کرده و نوشته بود آیا زمان آن نرسیده که خامنه‌ای «پاسخگوی سخنان ضد و نقیض» خود باشد؟

همچنین بر اساس گزارش‌ها، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به خانه چندین نفر از خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ حمله و آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان آبان ۹۸ و سعید دامور برادر وحید دامور از دیگر کشته‌شدگان آبان ۹۸ در میان بازداشتی‌های اخیر هستند.

همسر سعید دامور اعلام کرده که ماموران با زدن دستبند به دست‌های او «انگار که قاتل» را بازداشت کردند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران امنیتی، مادر سعید دامور را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

اکانت توییتری ۱۵۰۰ تصویر نیز خبر داد که ماموران امنیتی در منطقه شهر قدس تهران، مادران پژمان قلیپور، نوید بهبودی و ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸ را بازداشت کردند.

این منبع همچنین خبر داد مادر مهرداد معین‌فر، از کشته‌شدگان آبان، مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری و مادر و خواهر محسن جعفرپناه، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، هم دستگیر شده‌اند.

کمی پس از این دستگیری‌ها، خبرگزاری فارس به نقل از یک «منبع آگاه» نوشت: «افراد بازداشت شده با پوشش دادخواهی به یک عنصر متصل با سرویس جاسوسی بیگانه ارتباط گرفته بودند و از یک رابط مالی خارجی پول دریافت می کردند تا اغتشاش و ناامنی در کشور ایجاد کنند.»

این خبرگزاری همچنین نوشت اعضای خانواده‌های دادخواه روز دوشنبه «در جلسه‌ای که برای ایجاد اغتشاش برگزار شده بود»، بازداشت شدند و «رابط مالی بیگانه نیز در عملیات جداگانه‌ای دستگیر شده است.»

دو روز پیش نیز مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، به اتهام «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» و «نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی» بازداشت شد.

برخی فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به موج جدید بازداشت‌های سیاسی در ایران نوشته‌اند به‌نظر می‌رسد برنامه‌ جدیدی برای سرکوب و کنترل فضای جامعه از سوی نیروهای امنیتی در دست اجراست.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید