درخواست وزیر پیشین اطلاعات اسرائیل از آمریکا برای ایجاد یک تهدید نظامی علیه جمهوری اسلامی

۱۴۰۱/۴/۲۰

وزیر پیشین اطلاعات و امور استراتژیک اسرائیل از آمریکا خواست از فرصت حضور بایدن در خاورمیانه استفاده کرده و به ایران بفهماند که اگر برنامه اتمی خود را ادامه دهد، یک گزینه نظامی قابل تحقق از سوی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی روی میز است.

یووال اشتاینیتس در سخنانی با بیان این که سفر بایدن به منطقه تنها زمانی ارزش دارد که یک تهدید نظامی علیه جمهوری اسلامی را روی میز بگذارد، گفت: «نبود چنین تهدیدی علیه جمهوری اسلامی در یک سال گذشته موجب شده تهران برای نخستین بار با سرعت هر چه تمام‌تر به سوی ساخت بمب هسته‌ای حرکت کند.»

این نماینده کنست از حزب لیکود، با انتقاد از یادداشت جو بایدن در روزنامه واشینگتن پست، گفت که او در این یادداشت تنها بر ادامه و تشدید فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران تاکید کرده و هیچ اشاره‌ای به وجود گزینه‌های نظامی علیه جمهوری اسلامی نکرده است.

اشتاینیتس در یک دهه گذشته، به عنوان وزیر اطلاعات و امور استراتژیک در چند کابینه نتانیاهو، مسئول هماهنگی اقدامات اسرائیل در زمینه مقابله با برنامه اتمی ایران بوده است.

او با اشاره به افزایش شدید سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران در یک سال و نیم گذشته، گفت تنها عاملی که در این مدت تغییر کرده این است که جمهوری اسلامی باور دارد دیگر به‌صورت نظامی از سوی ایالات متحده تهدید نمی‌شود. به گفته اشتاینیتس، وجود گزینه نظامی بسیار مهم‌تر از وجود یا نبود قرارداد اتمی است و آنچه حکومت ایران را متوقف می‌کند، وجود تهدید نظامی از سوی ایالات متحده است.

وزیر پیشین اطلاعات اسرائیل هشدار داد که ایران تنها شش ماه با ساخت بمب اتمی فاصله دارد و این آخرین فرصت جو بایدن است.

در همین حال مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ هم در واکنش به یادداشت جو بایدن در روزنامه واشینگتن‌پست مبنی بر امن‌تر شدن خاورمیانه پس از ریاست‌جمهوری او در توییتی نوشت: «شوخی می‌کنی. حرف من را مبنا قرار نده. از فرمانده سنتکام یا اسرائیلی‌ها، امارات، افغان‌ها یا عربستان سعودی سوال کن. فقط آیت‌الله با تو موافق است.»

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید