تلاش اپوزیسیون سریلانکا برای تشکیل دولت، یک روز پس از استعفای رییس‌جمهور و نخست‌وزیر

۱۴۰۱/۴/۱۹

یک روز پس از استعفای رییس‌جمهور و نخست‌وزیر سریلانکا در پرتلاطم‌ترین روز آشفتگی سیاسی چندماهه این کشور و حمله معترضان به خانه هر دو، اپوزیسیون سریلانکا برای ایجاد دولت جدید تشکیل جلسه داد.

احزاب سیاسی اپوزیسیون سریلانکا روز یکشنبه ۱۹ تیرماه، برای توافق بر سر تشکیل دولت جدید گرد هم آمدند.

یکی از مقامات ارشد «نیروی متحد خلق»، حزب اصلی مخالف گفت که گفت‌وگوهای جداگانه با احزاب و قانونگذارانی که از ائتلاف حاکم جدا شده‌اند، انجام شد و جلسات بیشتری نیز در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از قانونگذاران اپوزیسیون، پیش‌تر گفته بود همه احزاب اپوزیسیون در مجموع می‌توانند به راحتی ۱۱۳ عضو مورد نیاز برای تشکیل اکثریت در پارلمان را جمع‌آوری کنند. در این مرحله آن‌ها از رییس‌جمهور درخواست خواهند کرد تا دولت جدید را تعیین و سپس استعفا کند.

در پی بحران اقتصادی بی‌سابقه دهه‌های اخیر، مردم معترض به سوء‌مدیریت دولت این کشور، روز شنبه ۱۸ تیرماه، به کاخ ریاست جمهوری یورش بردند.

معترضان در خانه گوتابایا راجاپاکسا، رییس‌جمهور سریلانکا، دفتر ساحلی وی و اقامتگاه رانیل ویکرمسینگه، نخست‌وزیر این کشور مانده‌ و اعلام کرده‌اند تا زمانی که رییس‌جمهور و نخست‌وزیر از کار برکنار نشوند، در آن‌جا خواهند ماند.

اعتراضات مردم سریلانکا که هفته‌ها ادامه داشته، به دلیل بحران عظیم اقتصادی در این کشور رخ داده است.

دولت سریلانکا قادر به هزینه واردات ضروری چون سوخت، غذا و دارو نیست و از صندوق بین‌المللی پول و سایر کشورها درخواست کمک کرده است.

گفته می‌شود رکود گردشگری در نتیجه همه‌گیری کرونا و جنگ روسیه و اوکراین عامل اصلی بدترین بحران اقتصادی سریلانکا است، اما معترضان سوءمدیریت دولت را دلیل اصلی این وضعیت می‌دانند.

چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار
همسفر - فصل دوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید