سوءقصد به جان شینزو آبه در میانه مبارزات انتخاباتی ژاپن؛ او در بیمارستان جان باخت

۱۴۰۱/۴/۱۷

شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن، به دنبال سوءقصدی که به جانش شد، در بیمارستان جان باخت. رسانه‌های ژاپنی پیش از این اعلام کرده بودند او هنگام انتقال به بیمارستان دچار ایست قلبی شده و هوشیاری‌اش را از دست داده است.

پیش از این و در پی سوءقصد به جان آبه در شهر نارا و زخمی شدن او، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد وضعیت جسمی او «بسیار وخیم» است.

نخست‌وزیر ژاپن که روز جمعه (۱۷ تیر) برای مبارزات انتخاباتی در سفر بود، به توکیو بازگشت.

او گفت: «این یک اقدام وحشیانه در میانه مبارزات انتخاباتی است که اساس دموکراسی به شمار می‌رود. این اقدام کاملا نابخشودنی است.»

سوءقصد به جان شینزو آبه، سیاستمدار ۶۷ ساله ژاپنی در حالی رخ داد که چند روز دیگر انتخابات سنای ژاپن برگزار می‌شود.

آبه که از سال‌ ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ سمت نخست‌وزیری ژاپن را در اختیار داشت، ساعت ۱۱:۳۰ صبح روز جمعه (به وقت محلی) در حالی که داشت در یک تجمع انتخاباتی در شهر نارا در غرب این کشور سخنرانی می‌کرد، هدف گلوله قرار گرفت.

در فیلمی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از لحظه حمله به آبه منتشر شده، او دیده می‌شود که مشغول سخنرانی است و سپس وقتی دو گلوله شلیک می‌شود به زمین می‌افتد و مأموران امنیتی در اطرافش جمع می‌شوند.

به گفته شبکه‌های تلویزیونی ژاپن، آبه از ناحیه سمت چپ قفسه سینه و گردن هدف اصابت گلوله قرار گرفت. پلیس ژاپن نیز اعلام کرد ضارب از پشت به آبه شلیک کرد.

ضارب کیست؟

بر اساس اعلام رسانه‌های ژاپن، ضارب مردی ۴۱ ساله به نام تتسویا یاماگامی است که بلافاصله خلع سلاح و دستگیر شد.

او پیشتر به مدت سه سال تا سال ۲۰۰۵ در نیروی دریایی ژاپن خدمت کرده اما وزارت دفاع ژاپن هنوز این سابقه او را تأیید نکرده است.

در حالی که قوانین حمل سلاح در ژاپن بسیار سخت‌گیرانه است، گفته شده سلاحی که او در این حمله به کار برده، «خود ساخته» یا به بیان دیگر «خانه‌ساز» بوده است.

در ویدئوهای منتشر شده از لحظاتی پس از سوءقصد، این اسلحه دست‌ساز روی زمین دیده می‌شود.

ضارب گفته است از عملکرد آبه در مقام نخست‌وزیر ناراضی بوده و هدفش کشتن او بوده است.

پلیس ژاپن به خانه این مرد در شهر نارا یورش برده و آن را بازرسی کرده است.

بر اساس گزارش‌های شبکه‌های تلویزیونی ژاپن، پلیس در خانه او موادی پیدا کرده که می‌توانند در ساخت مواد منفجره به کار گرفته شوند.

مقام‌های محلی اعلام کرده‌اند پیش این این حمله، هیچ تهدیدی دریافت نکرده بودند.

واکنش‌های بین‌المللی

در واکنش به این حمله، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت جسمی نخست‌وزیر پیشین ژاپن اعلام کرد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت از شنیدن خبر «حمله نفرت‌انگیز» به شینزو آبه کاملا وحشت‌زده و متأثر شده است.

رهبران برخی دیگر از کشورها و نیز شارل میشل، رئیس‌ شورای اتحادیه اروپا نیز به این سوءقصد واکنش نشان دادند.

دبیرکل ناتو هم اعلام کرد از این سوءقصد «عمیقا بهت‌زده» شده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم ضمن محکوم کردن حمله به نخست‌وزیر پیشین ژاپن اعلام کرد تهران پیامدهای این حادثه را از نزدیک و با نگرانی دنبال می‌کند.

با وجود سوءقصد به جان شینزو آبه، دولت ژاپن اعلام کرد انتخابات آتی طبق برنامه برگزار خواهد شد.

آبه که طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری در ژاپن را داشت، به دلیل ناراحتی‌های جسمی از این مقام کناره‌گیری کرد.

او در سال ۱۳۹۸ سفری به ایران داشت و با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار کرد. در آن زمان گفته شد که او حامل پیام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برای خامنه‌ای بوده است.

در ویدئویی که از دیدار خامنه‌ای و آبه منتشر شد، رهبر جمهوری اسلامی خطاب به او گفت: «من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم.»

در سال ۱۳۶۲ نیز شیناتزو آبه، پدر شینزو آبه و وزیر وقت امور خارجه ژاپن برای میانجی‌گری میان ایران و عراق به تهران سفر کرده بود.

اخبار
جهان‌نما
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید