کیسینجر: بازگشت به برجام بسیار خطرناک است

۱۴۰۱/۴/۱۱

هنری کیسینجر، سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی، با تاکید بر اینکه درباره برجام اولیه نیز تردیدهایی جدی داشته است، گفت بازگشت به توافقی که از ابتدا ناقص بود و اکنون هم در جهت قابل قبول کردن آن برای ایران پیش می‌رود بسیار خطرناک است.

این سیاستمدار ۹۹ ساله که در دولت‌های مختلف آمریکا وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی بود بازگشت به توافقی که از ابتدا ناکافی بود را برای منطقه خطرناک خواند.

او در مصاحبه‌ای که در شماره روز شنبه نشریه اسپکتیتور منتشر شد: درباره برجام اولیه تردیدهایی بسیار جدی داشتم زیرا «بر این باور بودم که راستی‌آزمایی وعده‌های ایران بسیار سخت است».

کیسینجر گفت برجام و گفت‌وگوها باعث ایجاد زمینه‌ای شد که «شاید پیشرفت اتمی ایران را اندکی کند کرد، اما پیشرفت بیشتر را غیرقابل اجتناب کرد».

به گفته او، در نتیجه این وضعیت کشورهای منطقه به سوی واکنش‌هایی سوق یافتند که می‌تواند وضعیت را انفجاری‌تر کند.

او همچنین هشدار داد: «اکنون مشکل در ارتباط با گفت‌وگوهای هسته‌ای فعلی این است که بسیار خطرناک است بازگشت به توافقی که برای شروع ناکافی بود و تغییرات هم ظاهرا در مسیری است که برای طرف متخاصم قابل قبول‌تر شود.»

مذاکرات احیای برجام از بیستم اسفند گذشته متوقف شده است و در روزهای اخیر مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه به نتیجه‌ای نرسید.

شماری از کشورهای منطقه بارها هشدار داده‌اند توافق با ایران باید زمینه‌ای گسترده از موضوع هسته‌ای را شامل شود و برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی را نیز شامل شود.

اسرائیل نیز هشدار داده است فارغ از احیا یا عدم احیای برجام، با توسعه اتمی جمهوری اسلامی مقابله می‌کند.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید