معاون دبیر کل سازمان ملل: ایران منشأ موشک‌ها در حمله حوثی‌ها به عربستان و امارات است

۱۴۰۱/۴/۱۰

رزماری دی کارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح‌، اعلام کرد موشک‌های پرتاب شده از سوی شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در دو سال گذشته، منشأ ایرانی داشته است.

به گفته معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، با بررسی بقایای ۹ موشک بالستیک، شش موشک کروز و چندین پهپاد به کار رفته در حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به عربستان سعودی و امارات متحده عربی از سال ۲۰۲۰ میلادی، مشخص شده است آن‌ها منشأ ایرانی داشته‌اند.

دی کارلو گفت که تیم بازرسی قادر به تعیین زمان حمل موشک‌های بالستیک یا قطعات آن‌ها از ایران نبوده است.

در خرداد ماه سال ۹۹ نیز آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد موشک‌های کروز به کار رفته در حمله علیه تأسیسات نفتی و یک فرودگاه بین‌المللی عربستان سعودی، «منشأ ایرانی» داشته است.

یک سال پیش از آن هم گزارشی از کارشناسان سازمان ملل متحد منتشر شد که نشان می‌داد سلاح‌ها و قطعات پهپادهای مورد استفاده شبه‌نظامیان حوثی در یمن، به تسلیحات ساخت ایران شباهت دارند.

حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی روز ۲۳ شهریور سال ۹۸ انجام شد. پس از آن نیز شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران چندین بار به عربستان سعودی حمله موشکی کردند؛ از جمله در فروردین ماه امسال و پیش از برگزاری مسابقات فرمول یک در این کشور.

در حمله فروردین ماه، شبه‌نظامیان حوثی به تأسیسات نفتی در شهر جده حمله کردند و اهدافی را در چند شهر دیگر عربستان، هدف قرار دادند.

در سال‌های گذشته حوثی‌های یمن چندین بار نیز به ابوظبی حمله کردند.

چهارم بهمن ۱۴۰۰ وزارت دفاع امارات متحده عربی اعلام کرد شبه‌نظامیان حوثی در دومین حمله خود به ابوظبی ناموفق مانده‌اند و پدافند امارات دو موشک بالستیک شلیک شده را بر فراز پایتخت رهگیری و منهدم کرده است.

پیش از وقوع این حمله، روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، خطاب به شرکت‌های خارجی مستقر در امارات نوشته بود: «برج‌های تجاری امارات را تخلیه کنید، موشک‌های انصارالله در راهند.»

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید