سومین شرکت نفتی آمریکا با پیروی از تصمیم بغداد از اقلیم کردستان عراق خارج می‌شود

۱۴۰۱/۴/۹

شرکت نفتی آمریکایی هالیبرتون اعلام کرد این شرکت از حکم دادگاه فدرال عراق پیروی و فعالیت‌های خود را در اقلیم کردستان عراق متوقف خواهد کرد.

این شرکت در نامه‌ای که برای احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق فرستاده شده، نوشت از عقد قراردادهای جدید یا شرکت در مناقصه‌های جاری در اقلیم کردستان عراق بدون منفعت بغداد خودداری خواهد کرد.

این نامه در پاسخ به مجموعه‌ای از نامه‌ها از جمله نامه وزارت نفت به شرکت ملی نفت عراق ارائه شد که به «همه پیمانکاران اصلی و فرعی» برای قطع تعاملات قراردادی خود با حکومت اقلیم کردستان ظرف سه ماه آینده هشدار داده است.

وزارت نفت عراق تهدید کرده که اگر این تعاملات قطع نشود، این شرکت‌ها در فهرست سیاه بغداد قرار خواهند گرفت.

دادگاه فدرال عراق روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ (پانزدهم فوریه)، درباره آنچه «صادرات نفت اقلیم کردستان بدون هماهنگی و اجازه دولت مرکزی عراق» عنوان کرد، صادرات نفت و گاز و قوانین مرتبط با آن در اقلیم کردستان را خلاف قانون اساسی این کشور اعلام کرد.

پس از دو شرکت نفتی شلمبرگر و بیکر هیوز، هالیبرتون سومین شرکت نفتی آمریکایی است که در روزهای اخیر با استناد به این حکم، فعالیت‌های خود را در اقلیم کردستان متوقف می‌کند.

همزمان یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، از اربیل و بغداد خواست تا درباره مناقشه نفتی میان خود مذاکره کنند و از همکاری دفتر سازمان ملل متحد که وظیفه کمک در این زمینه را دارد، بهره ببرند.

این سخنگوی وزارت امور خارجه عراق به الحره گفت: «دولت عراق و دولت اقلیم کردستان باید پشت میز مذاکره بنشینند تا به یک راه‌حل قابل قبول دوجانبه برای مسأله نفت دست یابند و از انجام اقداماتی که به تنش دامن می‌زند، اجتناب کنند.»

عراق دومین صادرکننده بزرگ نفت اوپک است و روزانه حدود ۳/۵ میلیون بشکه نفت می‌فروشد که درآمد حاصل از آن، ۹۰ درصد بودجه دولت بغداد را تشکیل می‌دهد.

اقلیم کردستان عراق در کل ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید دارد و متعهد شده بود تولید روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت خود را از طریق وزارت نفت عراق به دولت مرکزی بغداد تحویل دهد و در ازای آن حقوق مقام‌های کرد و پیشمرگه‌ها، نیروهای مسلح اقلیم کردستان عراق را دریافت کند.

صادرات نفت اقلیم کردستان عراق که یک منطقه خودمختار به شمار می‌رود، در سال‌های گذشته موضوع بحث‌های مکرر میان بغداد و اربیل بوده و بغداد خواستار نظارت بر همه صادرات نفت اربیل شده است.

ارتش عراق در روزهای گذشته همراه با حشدالشعبی، دو بار قصد تصرف میدان گازی کورمور، وابسته به شرکت نفت و گاز امارات را کردند اما با ممانعت نیروهای پیشمرگه و ضد ترور اقلیم مواجه شدند.

روز چهارشنبه و در جلسه هیأت دولت اقلیم کردستان حملات راکتی به زیرساخت‌های نفتی و گازی اقلیم و همچنین رأی دادگاه فدرال عراق بررسی شد.

مسرور بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، هدف از این حمله‌ها را ضربه زدن به زیرساخت‌های اقتصادی و دارایی اقلیم اعلام کرد.

به گفته او، دادگاه فدرال بدون هیچ گونه توجیه قانونی‌ای بودجه اقلیم کردستان را قطع کرده است.

همزمان قباد طالبانی، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان، گفت اطلاعات دقیقی در رابطه با جریانی که حمله‌های راکتی اخیر به میدان گازی کورمور را انجام داده‌اند در دست دارند و راهکارهای برای پاسخگویی به این حملات اندیشیده شده است.

میدان گازی کورمور، وابسته به شرکت نفتی اماراتی دانا گاز در سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق، طی هفته گذشته و در طول چهار روز، سه بار هدف حمله راکتی قرار گرفت.

طبق اعلام یگان ویژه ضد تروریسم اقلیم کردستان، در حمله آخر به این منطقه، شش راکت به این میدان گازی شلیک شد.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

با افزایش حمله‌ها به این میدان گازی، یگان ویژه ضد تروریسم اقلیم کردستان به منظور حفاظت از آن وارد این منطقه در سلیمانیه شد.

جمعه گذشته نیز یک موشک کاتیوشا محل استقرار کارکنان این شرکت در سلیمانیه را هدف قرار داد که این حمله خسارات جانی در پی نداشت.

یک راکت هم چهارشنبه گذشته به سوی کورمور پرتاب شد که به داخل این میدان گازی اصابت کرد اما خسارتی بر جای نگذاشت.

مسئولیت این دو حمله را نیز هیچ گروهی به عهده نگرفت اما به نوشته رویترز، گروه‌های مسلحی که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شوند، پیشتر مسئولیت حمله‌های مشابه را بر عهده گرفته‌اند.

در اردیبهشت‌ ماه امسال، در پی اصابت شش موشک شلیک شده از استان نینوا به پالایشگاه شرکت «کار گروه» و اطراف آن در شمال اربیل، شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در اقدامی کم‌سابقه گروه عصائب اهل حق و تیپ ٣٠ حشدالشعبی، از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی را تروریست خواند و آنها را مسئول این حملات معرفی کرد.

شرکت «کار گروه» که در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کند متعلق به کریم برزنجی، سرمایه‌دار کُرد است که پیشتر، در بامداد یک‌شنبه ۲۲ اسفند ماه، سپاه پاسداران با شلیک موشک بالستیک از داخل خاک ایران، ویلای او در اربیل را هدف قرار داد.

مستند - گذر از آند
فردا
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید