نشت گاز کلر در بندر عقبه اردن دست‌کم ۱۲ کشته برجای گذاشت

۱۴۰۱/۴/۷

سقوط یک مخزن حاوی گاز کلر هنگام انتقال آن به یک کشتی در بندر عقبه اردن، باعث پراکنده شدن این گاز سمی در بندرگاه شد و در پی آن دست‌کم ۱۲ تن کشته و بیش از ۲۵۰ نفر مصدوم شدند.

این حادثه عصر دوشنبه در اسکله بندر عقبه، در جنوب غربی اردن، زمانی روی داد که یک مخزن حاوی ۲۵ تُن گاز کلر که با جرثقیل به یک کشتی عازم جیبوتی منتقل می‌شد در میانه راه سقوط کرد و گاز زردرنگ منطقه را پوشاند.

وزارت بهداشت اردن حال اکثر مجروحان حادثه را مناسب ارزیابی کرد و گفت تا روز سه‌شنبه فقط چند نفر از آنها در بیمارستان می‌مانند و بقیه ترخیص می‌شوند.

از گاز کلر عمدتا برای ضدعفونی کردن در تصفیه آب استفاده می‌شود اما استنشاق آن باعث تبدیل این گاز به اسید کلریک می‌شود که می‌تواند سوختگی داخلی و تجمع آب در ریه و مرگ را در پی داشته باشد.

به دنبال وقوع این حادثه در بندر عقبه، مقام‌های محلی از ساکنان خواستند از خانه‌های خود خارج نشوند و هواپیماهای امدادی ارتش نیز به این بندر اعزام شدند.

فعالیت‌ها در این بندر موقتا تعطیل شده است اما به گفته مقام‌های اردنی، تردد شناورها در آب‌های خلیج عقبه و دریای سرخ ادامه دارد.

سیلوهای گندم در عقبه نیز فعالیت معمول خود را متوقف کرده و بازرسان در حال بررسی آنها هستند.

همچنین به گفته مسئولان سیلوها، هنگام وقوع حادثه هیچ کشتی حامل غلات در لنگرگاه نبوده است.

بشر الخصاونه، نخست وزیر اردن، عصر دوشنبه وارد بندر عقبه شد و به دیدار مجروحان حادثه رفت.

بندر عقبه در نزدیکی بندر اسرائیلی ایلات واقع شده است و عراق نیز از آن به عنوان اصلی‌ترین مسیر صادرات و واردات استفاده می‌کند.

به دستور نخست وزیر اردن، تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده است.

اخبار و اخبار ورزشی
همسفر - فصل دوم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید