آمریکا حملات اخیر به تاسیسات گازی در کردستان عراق را محکوم کرد

۱۴۰۱/۴/۶

وزارت خارجه آمریکا حملات روزهای اخیر علیه تاسیسات نفت و گاز در اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد و هدف از آن را تضعیف ثبات اقتصادی، ایجاد تفرقه و تلاش برای ارعاب دانست.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه پنجم تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده در کنار شرکای خود می‌ایستد و حملات مکرر راکتی و نارنجکی به سوی اقلیم کردستان عراق، از جمله سه حمله به تاسیسات نفت و گاز در سلیمانیه طی چهار روز اخیر، را محکوم می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هدف از این حملات را «تضعیف ثبات اقتصادی»، «به چالش کشیدن حاکمیت عراق»، «ایجاد تفرقه» و «تلاش برای ارعاب» ذکر کرد.

او همچنین با تاکید بر اینکه آمریکا «در کنار مردم عراق، از جمله شرکایمان در اقلیم کردستان» ایستاده است، گفت عوامل این حملات و کسانی که در انجام آنها مسئولیت دارند باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

میدان گازی «کورمور»، واقع در چمچمال بین کرکوک و سلیمانیه، روز شنبه برای سومین بار طی چهار روز هدف حمله راکتی قرار گرفت. این میدان گازی وابسته به «دانا گاز»، شرکت نفت و گاز مستقر در امارات متحده عربی، است.

بر اساس اعلام یگان ویژه ضد تروریسم اقلیم کردستان عراق، در حمله روز شنبه شش راکت به این میدان گازی شلیک شد. همچنین بنابر گزارش‌ها، این حمله تلفاتی در بر نداشت.

پیش از آن، روز جمعه یک موشک کاتیوشا به محل استقرار کارکنان این شرکت در سلیمانیه اصابت کرد و روز چهارشنبه نیز یک راکت به داخل این میدان گازی اصابت کرد.

هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است اما به نوشته رویترز، گروه‌های مسلحی که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شوند پیشتر مسئولیت حمله‌های مشابه را بر عهده گرفته‌اند.

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که ماه‌های اخیر شاهد نوعی تنش بین بغداد و منطقه بر سر موضوع توزیع سهمیه نفت و کنترل میادین گازی بود.

برخی رسانه‌های عربی نیز شبه‌نظامیان موسوم به «حزب‌الله عراق»، وابسته به جمهوری اسلامی، را مسئول این حملات معرفی کرده‌اند.

اردیبهشت‌ امسال در پی اصابت شش موشک که از استان نینوا به پالایشگاه شرکت «کار گروه» در شمال اربیل شلیک شد، شورای امنیت اقلیم کردستان در اقدامی کم‌سابقه گروه «عصائب اهل حق»، مورد حمایت جمهوری اسلامی» را مسئول این حمله معرفی کرد و این گروه را تروریست خواند.

شرکت «کار گروه» که در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کند متعلق به کریم برزنجی است که ویلای شخصی او در اربیل نیز اسفند گذشته هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت.

اخبار
اخبار
همسفر - فصل دوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید