دومین حمله موشکی به میدان گازی کورومور در اقلیم کردستان عراق در سه روز

۱۴۰۱/۴/۳

میدان گازی کورومور، وابسته به شرکت نفتی اماراتی دانا گاز در سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق، برای بار دوم در سه روز گذشته هدف حمله موشکی قرار گرفت. دو منبع امنیتی روز جمعه به رویترز گفتند یک موشک کاتیوشا محل استقرار کارکنان این شرکت در سلیمانیه را هدف قرار داده است.

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان هم اعلام کرد این حمله خسارات جانی نداشته و نیروهای امنیتی در حال حرکت به سمت منطقه برای بررسی موضوع هستند.

شبکه روداو در اقلیم کردستان عراق ضمن انتشار تصاویری از دود در بالای این میدان گازی نوشت که تلاش برای خاموش کردن آتش ادامه دارد.

شاهدان عینی از شنیده شدن صدای انفجار بسیار مهیب خبر داده‌اند.

روز چهارشنبه نیز یک راکت به سوی این میدان گازی پرتاب شد. سرویس مبارزه با تروریسم سلیمانیه اعلام کرد این راکت به داخل میدان گازی اصابت کرد اما خساراتی بر جای نگذاشت.

دانا گاز روز پنج‌شنبه اعلام کرده بود عملیات عادی در میدان گازی کورومور که یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های گازی عراق است، همچنان ادامه دارد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این دو حمله را برعهده نگرفته است اما به نوشته رویترز، گروه‌های مسلحی که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شوند پیشتر مسئولیت حمله‌های مشابه را بر عهده گرفته‌اند.

اردیبهشت‌ ماه امسال، در پی اصابت شش موشک شلیک شده از استان نینوا به پالایشگاه شرکت «کار گروه» و اطراف آن در شمال اربیل، شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در اقدامی کم‌سابقه گروه عصائب اهل حق و تیپ ٣٠ حشدالشعبی، از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی را تروریست خواند و آنها را مسئول این حملات معرفی کرد.

شرکت «کار گروه» که در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کند متعلق به کریم برزنجی، سرمایه‌دار کُرد است که پیشتر، در بامداد یک‌شنبه ۲۲ اسفند ماه، سپاه پاسداران با شلیک موشک بالستیک از داخل خاک ایران، ویلای او در اربیل را هدف قرار داد.

حدود یک ماه قبل از آن نیز این پالایشگاه از استان نینوا هدف حمله راکتی قرار گرفت و بنابر اعلام سازمان ضد تروریسم اقلیم کردستان، در جریان آن سه راکت کاتیوشا به این پالایشگاه اصابت کرد.

پیش از این نیز چند بار شهر اربیل، فرودگاه اربیل، مناطق اطراف کنسولگری آمریکا در این شهر و همچنین پالایشگاه نفتی کورگوسک هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته‌اند.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید