تعداد کشته‌های زلزله افغانستان به هزار و ۵۰۰ تن رسید؛ ارسال کمک‌های بشردوستانه از چند کشور

۱۴۰۱/۴/۲

حمید حسن، یک مقام وزارت کشور افغانستان، اعلام کرد تعداد قربانیان زلزله اخیر در این کشور به هزار و ۵۰۰ تن رسیده و تعداد مصدومان بیش از دو هزار نفر است.

همزمان سخنگوی دولت طالبان از دریافت کمک‌های بشردوستانه از برخی کشورها از جمله ایران خبر داد.

حمید حسن گفت وزارتخانه‌های مختلف دولت طالبان عملیات مشترکی را برای کمک به زخمی‌شدگان انجام داده‌اند و تیم‌های تخصصی را برای ارائه کمک‌های پزشکی، با هلی‌کوپتر به محل اعزام کردند.

زلزله‌ای به بزرگی ۶/۱، صبح روز چهارشنبه اول تیر مناطقی در حدود ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کابل، در ولایت‌های پکتیکا و خوست را لرزاند و صدها خانه از جمله ۶۰۰ خانه را در خوست ویران کرد.

رسانه‌های افغانستان گزارش دادند زلزله اخیر بیش‌ترین خسارت‌های جانی و مالی را در ولسوالی‌ (استان)های نکه، گیان، برمل و زیروک پکتیکا و ولسوالی سپیری خوست بر جای گذاشته است.

این در حالی است که هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد این سازمان تجهیزات مورد نیاز را برای انجام عملیات امداد و نجات در اختیار ندارد.

از سوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، به سازمان‌های دولتی دستور داده تا گزینه‌های این کشور را برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله افغانستان ارزیابی کنند.

همزمان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در حساب توییتر خود از دریافت کمک‌های بشر دوستانه کشورهای قطر، پاکستان و ایران خبر داد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و مقام‌های شماری از کشورها و نهادهای بین‌المللی، همدردی‌شان را با بازماندگان زلزله افغانستان ابراز و برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان اعلام آمادگی کردند.

زلزله روز گذشته در افغانستان مرگ‌بارترین زلزله در این کشور در طول ۲۰ سال گذشته بود. پیشتر و در سال ۲۰۱۵، در زلزله‌ای در شمال شرق افغانستان صدها نفر در این کشور و همچنین در شمال پاکستان کشته شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید