سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به تهران

۱۴۰۱/۴/۱

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران وارد تهران می‌شود و در مدت اقامت خود با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز خبر سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور، در روز چهارشنبه به ایران را تایید کرد.

وزارت خارجه ایران جزییات سفر وزیر خارجه روسیه به تهران و محور دیدارهای او با مقام‌های جمهوری اسلامی را اعلام نکرده است.

این اولین سفر لاوروف به ایران از زمان آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی است و سفر قبلی وزیر خارجه روسیه به تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ و با دعوت محمدجواد ظریف وزیر سابق خارجه جمهوری اسلامی انجام شده بود.

مذاکرات وین برای احیای برجام در اسفند ماه گذشته و پس از درخواست روسیه از آمریکا برای دریافت تضمین برای مستثنی شدن روابط تجاری این کشور با ایران از تحریم‌های مرتبط با جنگ اوکراین، متوقف شد.

پس از آن امیرعبداللهیان به مسکو سفر کرد و پس از دیدار با لاوروف گفت که روسیه مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود و هیچ ارتباطی بین تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد.

از سوی دیگر روسیه در چهار ماه گذشته و پس از آنکه به دلیل حمله به اوکراین با تحریم‌های گسترده اروپا و آمریکا مواجه شد، بخشی از بازار صادرات نفت ایران به چین را از آن خود کرده است.

تازه‌ترین آمار گمرک چین نیز نشان می‌دهد که میزان واردات نفت از روسیه به این کشور در ماه گذشته میلادی نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۵ درصد افزایش یافته و چین در ماه مه روزانه حدود دو میلیون بشکه نفت از روسیه وارد کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید