احتمال تأسیس یک کرسی آموزش زبان فارسی در دانشگاه چچن؛ تلاش جمهوری اسلامی برای گسترش نفوذ؟

۱۴۰۱/۴/۱

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در روسیه، اعلام کرد که تهران قصد دارد یک دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دولتی چچن تأسیس کند. جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر در پوشش تأسیس کرسی‌ زبان فارسی در دانشگاه‌های خارجی از جمله کشورهای آفریقایی، در پی گسترش نفوذ خود در این کشورها بوده است.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، جلالی روز سه‌شنبه پس از بازدید از دانشگاه چچن، گفت که در آینده‌ای نزدیک، هیأتی از ایران به این دانشگاه خواهد رفت و همچنین هیأتی از جمهوری چچن به تهران می‌روند.

به گفته سفیر جمهوری اسلامی در روسیه، توافق شده است که زبان فارسی در دانشگاه دولتی چچن تدریس شود و جمهوری اسلامی آماده اعزام مدرس زبان فارسی به این دانشگاه است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پانزدهم مرداد سال ۹۲ در یک سخنرانی در جمع گروهی که از آنان با عنوان استادان دانشگاه یاد شده، گفت: «زبان فارسی باید گسترش پیدا کند. باید نفوذ فرهنگیِ زبان فارسی در سطح جهان روزبه‌روز بیشتر شود.»

این در حالی است که جمهوری اسلامی همزمان با فعالیت‌های مستقل ایران‌شناسی و تحقیقات درباره زبان فارسی در خارج از ایران مخالفت می‌کند و برخی پژوهشگران که به ایران سفر می‌کنند به جاسوسی متهم و بازداشت می‌شوند.

از سوی دیگر مقام‌های حکومتی در ایران بر این باورند که یکی از مهم‌ترین ساز و کارها برای تأمین اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی، انجام دادن اقدامات ایدئولوژیک و سیاسی در چارچوب برنامه‌های فرهنگی است.

جمهوری اسلامی در قالب تدریس و آموزش زبان فارسی، محتوایی را به داوطلبان یادگیری این زبان ارائه می‌کند که در چارچوب سیاست‌ها و ایدئولوژی مورد نظر خود باشد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
گفت‌وگوی ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید