سخنگوی وزارت خارجه: آمریکا پیشنهادهای ما را قبل از نشست شورای حکام نپذیرفت

۱۴۰۱/۳/۳۰

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری هفتگی خود گفت که آمریکا پیشنهاد‌های تهران را برای رسیدن به توافق نپذیرفته است.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه اعلام کرد که ایران پیشنهادهای خود را قبل از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دو وزیر خارجه دیگر به اطلاع آمریکا رسانده بود.

او اشاره‌ای به نام آن دو وزیر خارجه نکرد و جزییاتی از پیشنهادی ایران هم ارائه نداد اما گفت که آمریکا «با این برداشت غلط و توهم که اهرم سازی می‌کند به شورای حکام رفت.»

ایران در واکنش به قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی در نشست قبلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی، ۲۷ دوربین این نهاد در سایت‌های هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

خطیب‌زاده در نشست خبری خود با دفاع از این اقدام، آن را پاسخی قاطع و متناسب به قطعنامه آژانس توصیف کرد.

او در عین حال افزود که ایران مسیر دیپلماسی را از طریق جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دنبال خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که از مذاکرات احیای برجام منتشر شده، اصرار جمهوری اسلامی برای بیرون آوردن نام سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا از دلایل اصلی ناکامی این مذاکرات است.

با این حال خطیب‌زاده گفت: «آنچه که بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات وین باقی مانده اساسا به یک موضوع ختم نمی‌شود.»

اظهارنظر سخنگوی وزارت خارجه درباره موانع توافق احیای برجام در شرایطی است که طی روزهای گذشته گزارش‌‌هایی درباره احتمال استعفا یا برکناری علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی منتشر شده است.

خطیب‌زاده در نشست خبری خود این گزارش‌ها را رد کرد و گفت: «اجازه بدهید شایعات در حد شایعه بمانند، مذاکره‌کنندگان ما در حال کار خودشان هستند.»

خطیب‌زاده: هنوز برای بازگشایی سفارت‌ها زود است

او در بخش دیگری از این نشست درباره مذاکرات تهران و ریاض هم گفت که هنوز صحبت درباره بازگشایی سفارت خیلی زود است اما «میزبانی مناسب از حجاج ایرانی» را زمینه‌ساز حرکت به سمت توافق‌ها با ریاض خواند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره وصول طلب ایران از عراق که به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده بود گفت: «بدهی وزارت برق عراق به وزارت نیرو از طریق بانک تی بی آی وصول شده و این خبر کاملا مورد تایید است.»

یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق روز شنبه ۲۸ خرداد اعلام کرده بود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از بدهی عراق به ایران پرداخت شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید